Strona główna HISTORIA Nie żyje znany polski żeglarz z Przemyśla. Sam opłynął Ziemię

Nie żyje znany polski żeglarz z Przemyśla. Sam opłynął Ziemię

0
Reklama

W dniu dzisiejszym zmarł związany z Przemyślem znany żeglarz Henryk Jaskuła. O śmierci poinformował w mediach społecznościowych prezydent miasta.


„W dniu dzisiejszym odszedł od nas wybitny przemyślanin – Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj kapitanie po niebiańskich oceanach”- czytamy na facebooku prezydenta Przemyśla, Wojciecha Bakuna.
Henryk Jaskuła- polski żeglarz, kapitan jachtowy, z wykształcenia elektryk. Był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarz em w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie Dar Przemyśla w roku 1979.23 września 1978 odbył się chrzest jachtu „Dar Przemyśla”, na którym 12 czerwca 1979 wyruszył samotnie w trasę.
Na pokładzie miał radioodbiornik oraz radio UKF do łączności na krótkim dystansie. Nie posiadał żadnego sprzętu radiowego którym mógłby skutecznie wezwać pomoc. Nie miał także tratwy ratunkowej. Nie dostał jej, gdyż jej atest kończył się cztery miesiące przed planowanym końcem rejsu, a na kupno nowej nie było czasu. Jako zapasy żywności służyły mu konserwy mięsne Baltony, grochówka od wojska, chleb w dwukilogramowych porcjach, 500 litrów wody (z czego zużył 300, dzięki wykorzystaniu deszczówki), 24 butelki spirytusu, kilka piw i win (alkoholu starczyło do połowy rejsu).
Rejs trwał 344 dni, a trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni, gdzie dotarł 20 maja 1980 roku.
Rejs trwałby dzień krócej, jednak ze względu na zaplanowane w Gdyni powitanie z udziałem telewizji, dygnitarzy partyjnych i tłumów ludzi, Jaskułę poproszono w Zatoce Gdańskiej ze statku „Konstelacja”, żeby się wstrzymał do następnego dnia.
20 maja 1980 przybił do portu w Gdyni, gdzie czekały na niego tysiące ludzi. Schodząc z pokładu Daru Przemyśla przywitał zebranych słowami Polsko kochana, Twój syn powrócił. Jego powrót do Przemyśla był świętem całego miasta i województwa.Na cześć kapitana Henryka Jaskuły oraz jego okołoziemskiego rejsu, przemyska kapela Ta Joj napisała piosenkę pt. Jaskuła to Pierwsza Formuła, która została odśpiewana m.in. podczas oficjalnego powitania w gdyńskim porcie.
W oparciu o zapisy poczynione w czasie rejsu kapitan Henryk Jaskuła napisał książkę pt. Non stop dookoła świata liczącą 340 stron i wydaną w 1983 w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy.
źr. Facebook, Wikipedia

Reklama
Poprzedni artykułKoronawirus na Podkarpaciu. Stan epidemiologiczny na 14.05
Następny artykułWybory prezydenckie. Kidawa-Błońska rezygnuje ze startu