Strona główna HISTORIA Nie żyje 100-letni ksiądz z Mielca. Łącznik partyzanckiego oddziału Jędrusie

Nie żyje 100-letni ksiądz z Mielca. Łącznik partyzanckiego oddziału Jędrusie

0
Reklama

Dziś wieczorem zmarł ks. Kanonik Franciszek Hanek – pochodzący z parafii p.w. Świętego Mateusza w Mielcu duchowny inkardynowany do archidiecezji wrocławskiej, w której był najstarszym żyjącym kapłanem.

Urodził się 23 lipca 1921 r. w domu Stanisława i Julii z domu Krużel. Miał liczne rodzeństwo (w tym brata Leona – muzykologa, dyrygenta, profesora i prorektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu). W 1939 roku pracował w zakładach lotniczych WSK Mielec, które podczas wojny przejęli Niemcy. Stamtąd wykradał techniczne plany budowy niemieckich samolotów bombowych Heinkla i przekazywał je jako łącznik dowódcom Armii Krajowej. W tym czasie należał też do oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, w którym pełnił funkcję łącznika i instruktora broni. W wywiadzie dla „Niedzieli” tak mówił o tym okresie: Z czasem musiałem się ukryć, bo zaczęto wywozić ludzi na roboty do Niemiec. Życie w ukryciu trwało kilkanaście miesięcy. W innym miejscu dodaje: Kiedy rozpoczęła się wojna, ludzie zaczęli masowo uciekać na Wschód. Nasz tato, mając doświadczenie wcześniejszej wojny i okrucieństwa Sowietów, nie pozwolił nam na to.

Jest absolwentem Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Tam także zdał egzaminy maturalne w 1945 roku. Przez dwa lata studiował psychologię i filozofię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie przeniósł się na teologię do Krakowa. Ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1951 roku w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu. Na swoim prymicyjnym obrazku zamieścił słowa „Uwielbiaj duszo moja Pana”.

Reklama

Po święceniach od 1951 do 1953 roku był wikariuszem w jednej z parafii w Bolesławcu, a później krótko w parafii św. św. Jakuba i Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu. Czynnie na poziomie parafii brał udział w tworzeniu się struktur archidiecezji wrocławskiej, powstawaniu nowych parafii i budowy kościołów. W 1953 roku został proboszczem parafii św. Anny w Szewcach. W latach 1956–1971 pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Jana Chrzciciela w Łosiowie, a następnie od 1971 do 1996 roku w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach. Łącznie przyczynił się do odbudowy ze zniszczeń wojennych 13 kościołów i 1 kaplicy na Ziemiach Odzyskanych.

W 1996 roku przeszedł na emeryturę i powrócił do rodzinnej parafii w Mielcu.
W 2021 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej, za pracę duszpasterską oraz wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

Pogrzeb odbędzie się w niedziele 12.12 o godz. 14.00

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!