Strona główna HISTORIA Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzyma 22 miliony złotych na Oranżerię i Ujeżdżalnię

Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzyma 22 miliony złotych na Oranżerię i Ujeżdżalnię

0
Reklama

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w dniu 24 października 2017 r. podjął decyzję o dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 22 088 235,43 zł Muzeum-Zamku w Łańcucie. Jest to kolejne dofinansowanie dużego projektu z zakresu prac remontowo-konserwatorsko-budowlanych dla tego obiektu.

Projekt nosi nazwę: „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II, III, IV, VII”, złożonego w ramach procedury konkursowej do VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wartość inwestycji to 31 954 823,53 zł.

Reklama

Dzięki temu projektowi Muzeum-Zamek w Łańcucie zyska nowe przestrzenie ekspozycyjne i edukacyjne, w których będą realizowane zajęcia o tematyce związanej z szeroko rozumianą tradycją i kulturą. Oranżeria zyska m.in. słownik terminologiczny sztuk pięknych dla osób niewidzących i niedowidzących, a także słownik terminologiczny poświęcony sztuce ogrodowej. Główną atrakcją będzie umieszczenie atrapy balonu, nawiązującego do wyczynu Jana Potockiego – pierwszego Polaka, który z Blanchardem – znanym francuskim aeronautą, w końcu XVIII w. latał takim statkiem powietrznym nad Polami Mokotowskimi. Zwiedzający po wejściu do gondoli, będą mogli z niej zobaczyć film animowany, imitujący lot, przygotowany na podstawie zachowanych obrazów, grafik, projektów ogrodów, przedstawiający widok łańcuckiego parku z przełomu XVIII i XIX w.

 
 
 
 
 

W Ujeżdżalni zostaną zgromadzone wszystkie pojazdy, nie wchodzące w skład ścisłej kolekcji po Potockich, które zostały zakupione przez Muzeum po II wojnie światowej. Tu realizowane będą zajęcia związane np. z tematyką polowań, podróży, itp. Realizacja projektu potrwa do końca 2020 r.


 
 
 
 
 
 
źr. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Reklama
Poprzedni artykuł101- letni major Zbigniew Larendowicz z tytułem „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”
Następny artykułGminy ustalą gdzie kupimy alkohol