Strona główna WIADOMOŚCI Mieszkańcy Podkarpacia coraz chętniej rozliczają się z fiskusem elektronicznie.

Mieszkańcy Podkarpacia coraz chętniej rozliczają się z fiskusem elektronicznie.

0
Reklama

Polacy coraz częściej rozliczają się elektronicznie – to łatwe i bezpieczne. Zabezpiecza przed błędami i gwarantuje szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Potwierdzają to także tendencje odnotowane przez KAS na Podkarpaciu. W ten sposób w woj. podkarpackim rozliczanych jest już ok  80 proc. PIT-ów.  Dzięki nowej usłudze Twój e-PIT ok. 40 % podatników  z naszego województwa mogło nie zrobić nic żeby się rozliczyć, lub dokonać niewielkich modyfikacji czy uzupełnień.  Mogli tak postąpić ponieważ KAS automatycznie udostępniała gotowe zeznania dla podatników w ramach usługi Twój e-PIT.

Do urzędów skarbowych w woj. podkarpackim wpłynęło w tym roku około 880 tys. zeznań rocznych za 2018 r. Około 80 % z nich to zeznania złożone drogą elektroniczną, czyli za pomocą systemu e- Deklaracje (podatnik sam wypełnia i wysyła zeznanie drogą elektroniczną)   lub za pomocą usługi Twój e-PIT.

Reklama

Mieszkańcy Podkarpacia  chętnie skorzystali z nowej usługi Twój e-PIT, czyli z możliwości złożenia swojego zeznania PIT-37 lub PIT-38, które zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową oraz udostępnione do weryfikacji i zaakceptowania na portalu podatkowym podatki.gov.pl. W ten sposób złożono ponad 280  tys. zeznań, co stanowi blisko 40 % proc. wszystkich złożonych w jakiejkolwiek formie zeznań PIT-37 i PIT-38.

Dzięki tej nowej usłudze, podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mogli zapomnieć o swoim rozliczeniu, nie martwiąc się konsekwencjami za niezłożenie zeznania. Jeśli nie chcieli weryfikować i zmieniać zeznań przygotowanych automatycznie przez Krajową Administrację Skarbową, mogli nie robić nic, a ich zeznania wraz z upływem terminu na złożenie PIT zostały automatycznie uznane za złożone. Z kolei na formularzu PIT-36 (składanym m.in. przy prowadzeniu działalności gospodarczej na zasadach ogólnych lub w przypadku otrzymywania emerytur lub rent zagranicznych) za 2018 r. wpłynęło drogą elektroniczną ponad 102 tys. zeznań.
Zeznań PIT-36L w formie elektronicznej za 2018 r. złożono blisko 20 tys. Takie formularze składają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które zdecydowały się na opodatkowanie podatkiem liniowym.
Elektronicznych formularzy PIT-38 przeznaczonych do rozliczania przychodów/dochodów kapitałowych – m.in. ze zbycia papierów wartościowych, złożonych elektronicznie było ponad 10  tys. za 2018 r., z czego ponad 6,3 tys. za pomocą usługi  Twój e- PIT.
Natomiast elektronicznych zeznań PIT-39, w których wykazuje się przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, za 2018 r. wpłynęło ponad 1,7 tys.

Wśród wszystkich złożonych zeznań, urzędy skarbowej w woj. podkarpackim odnotowały  ponad 520 tys. zeznań, w których przekazano 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Łączna kwota podarowanego 1 % wyniosła ok. 32 mln złotych.

Mieszkańcy Podkarpacia chętnie korzystali także z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Wśród zeznań za 2018 r. odnotowano ok. 210 tys. zeznań z ulga prorodzinną (kwota odliczeń ponad 320 mln zł.), ok. 76 tys. zeznań z ulga rehabilitacyjną ( łączna kwota odliczeń 190 mln zł.) oraz 16 tys. zeznań z ulgą internetową ( kwota odliczeń ok. 8 mln zł.)

Podatnicy, którzy na co dzień nie korzystają z Internetu, a chcieli złożyć zeznanie elektronicznie, mogli  liczyć na pomoc pracowników urzędów skarbowych. W salach obsługi podatnika w urzędach skarbowych uruchomione były stanowiska komputerowe, na których można było złożyć zeznanie elektroniczne, a przy okazji skorzystać z pomocy ekspertów.

Pracownicy urzędów skarbowych pomagali także podatnikom w rozliczeniach w ramach akcji Twój e-PIT w galerii handlowej.   W woj. podkarpackim akcja odbyła się w 7 galeriach na terenie Rzeszowa, Mielca, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Krosna i Przemyśla i skorzystało z niej ponad 600 podatników.

Reklama