Strona główna WIADOMOŚCI Majowy weekend. Pamiętajmy o obowiązujących obostrzeniach

Majowy weekend. Pamiętajmy o obowiązujących obostrzeniach

0
Reklama

Tegoroczny długi majowy weekend będzie inny niż zwykle. Panująca epidemia koronawirusa i związane z tym przepisy, nakładają na nas szereg obowiązków. Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas z przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszej nowej codzienności. Jeśli wychodzisz z domu, rób to z zachowaniem należytej ostrożności i stosuj się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nie zapominaj także o bezpieczeństwie i przepisach panujących na naszych drogach.


Z uwagi na obostrzenia wprowadzone ze względu na stan epidemii, ruch na drogach jest mniejszy. Spodziewamy się jednak, związanego z majówką, zwiększenia ilości podróżujących.
Aby nasza podróż upłynęła szczęśliwie i bezpiecznie musimy pamiętać o paru rzeczach:

  • do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych należy nadmierna prędkość lub niedostosowana jej do warunków panujących na drodze oraz brawura. Dlatego dostosujmy prędkość do warunków drogowych i przestrzegajmy obowiązujących ograniczeń
  • ładna pogoda nie może uśpić naszej uwagi i czujności. Wybierając się w trasę bądźmy wypoczęci i skoncentrowani.
  • dobra pogoda sprzyja większej ilości rowerzystów i motocyklistów na drogach. Zachowajmy szczególną ostrożność i nie zapominajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.
Nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych, czy nietrzeźwych kierujących!
Jako kierowca stosuj się do tych zasad:

Reklama
  • w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,
  • przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu, wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, zachęcamy również do posiadania apteczki i kamizelek odblaskowych),
  • po dwóch lub trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw. Nie zapominajmy przy tym o nakazach związanych z panującą epidemią koronawirusa.
Przypominamy także o ograniczeniach w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z wyłączeniem autobusów w dniach:
1 maja 2020 w godzinach 8:00 – 22:00
2 maja 2020 w godzinach 18:00 – 22:00
3 maja 2020 w godzinach 8:00 – 22:00
Od jakiegoś czasu można już korzystać z parków i lasów, biegać czy jeździć na rowerze – a dobra pogoda temu sprzyja. Nie zapominajmy jednak o obostrzeniach związanych z panującą pandemią. Pamiętajmy o stałych zasadach bezpieczeństwa, takich jak:

  • zachowania 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
  • obowiązkowego zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • ścisłego przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia się ludzi.

Uprawiajmy sport w sposób odpowiedzialny i zgodnie z przepisami – w tym ruchu drogowego. Nośmy odblaski! Przede wszystkim w porze nocnej i późnym popołudniem, nie tylko poza terenem zabudowanym. Zwiększamy tym samym naszą widoczność i dajemy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego.

Reklama
Poprzedni artykułCzy morderca może zostać księdzem? Zapytaj księdza
Następny artykułStraciła ponad tysiąc zł, bo dostała SMS z wezwaniem do zapłaty