Strona główna LUBACZÓW Lubaczów: Archeolodzy odkryli półziemiankę. Żyły tam plemiona wczesnosłowiańskie?

Lubaczów: Archeolodzy odkryli półziemiankę. Żyły tam plemiona wczesnosłowiańskie?

0
Reklama

Do wyjątkowego odkrycia doszło podczas prac archeologicznych przy budowie obwodnicy Lubaczowa na osiedlu Mazury. Znalezisko świadczyć może o tym, że na tym terenie żyły plemiona wczesnosłowiańskie. Odkrycie to może spowodować zmianę przebiegu trasy obwodnicy.

Prowadzone od ponad tygodnia przez Archeologiczną Pracownię „In Situ” prace pozwoliły na odkrycie półziemianki, pochodzącej prawdopodobnie z okresu wczesnego średniowiecza.

https://www.facebook.com/archeolog.pro/posts/2158206377553945?__xts__[0]=68.ARB0b3SZsL4GsbtxhW1WcaVFUEXXRXN-NXT7WHSXFUDY7YEkz1ceHbgqbX7rid3SJwAlO-Qe47RwELs9pmGiX1jH2Hlk8jgHDu4vHu_mdtsety52PWf2IyRJBczRcE_e_opKhJSOSIh26soQFhCTPaeOZjC3sEvZ3oGNSOA2gFlC0BwllVNrWg&__tn__=-R
W jej północno-wschodniej części odkopano także piec ceramiczny mogący pochodzić z VI-VIII wieku. Znalezisko świadczyć może o tym, że na tym terenie żyły plemiona wczesnosłowiańskie. Bazując na dotychczasowych badaniach nie można jeszcze stwierdzić czy istniała tu wioska lub osada czy stał tylko pojedynczy obiekt. Bardziej precyzyjne informacje mają przynieść dodatkowe badania archeologiczne oraz radiowęglowe (14C).
W obrębie wykopalisk odkryto ponadto szereg innych przedmiotów, np. obiektów z brązu z okresu rzymskiego. Materiał jeszcze nie został oczyszczony więc trudno jest określić jego wiek i pochodzenie. Nie wykluczone jest, że archeolodzy cieszyć się będą z kolejnych wykopalisk, bo prace trwać będą do października.
Znalezisko znajduje się w obrębie planowanego przebiegu obwodnicy Lubaczowa na osiedlu Mazury II. Mieszkańcy liczą, że takie odkrycie może odwrócić jeszcze plany budowy obwodnicy między ich domami. Jeśli skala odkryć będzie duża, może przynieść to miastu możliwości do promocji dziedzictwa narodowego, a dzięki temu zwiększenia ruchu turystycznego.
To kolejne niezwykłe wykopalisko w naszym województwie. Niedawno pisaliśmy o odkryciu kawaliery podczas remontu Zamku w Łańcucie.
źr. elubaczow.com

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: Piłkarz Resovii z chłoniakiem. Potrzebuje pomocy
Następny artykułKolejna wpadka Lidla, w jednym z produktów wykryto salmonellę