Strona główna POLSKA I ŚWIAT Liczba urodzeń stale maleje. Dlaczego kobiety rodzą mniej dzieci?

Liczba urodzeń stale maleje. Dlaczego kobiety rodzą mniej dzieci?

0
Reklama

Od 10 lat liczba urodzeń w Polsce stale maleje. Dekadę temu narodzin było ponad 40 tys. więcej w skali roku niż obecnie. Jakie są powody tego, że kobiety rzadziej decydują się na rodzenie dzieci?

Ze wstępnych danych GUS wynika, że w okresie trzech pierwszych miesięcy 2020 r. zarejestrowano ok. 88 tys. urodzeń żywych, czyli o prawie 3 tys. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. Dlaczego więc mimo wzrostu świadczeń społecznych kobiety mniej chętnie decydują się zajść w ciążę?


Problem przedstawił portal money.pl podający analizy serwisu zmianyspoleczne.pl. Wynika z nich, że Polki coraz później decydują się na macierzyństwo, a przez to decydują się na kolejne dzieci coraz rzadziej. Średni wiek kobiety rodzącej swoje pierwsze dziecko w Polsce wynosi obecnie 27,8, natomiast trzydzieści lat temu było to 22,7 lat. Najwięcej dzieci rodzą kobiety pomiędzy 30. a 34. rokiem życia, a w 1990 roku następowało to w wieku 20-24 lata.

Reklama
Na decyzję o macierzyństwie coraz mocniej wpływa chęć zabezpieczenia przyszłości potomkom. Jednak w wieku 18-29 lat wiele kobiet nie ma stabilnej sytuacji finansowej. Z tegorocznych badań Instytutu Badań Zmian Społecznych wynika, że co trzecia Polka w wieku 18-29 lat deklaruje, że nie ma własnych dochodów i jest na utrzymaniu innych osób, kolejne 25 proc. z nich zarabia mniej niż 1500 zł (netto).


Kolejnym powodem braku decyzji o rodzeniu dzieci jest chęć spełniania się zawodowo. Polki obawiają się o swoją karierę zawodową i nie chcą ryzykować zbyt długiego okresu przerwy w pracy, a część z nich wcale nie decyduje się na dziecko.
Konsekwencją wyżej wymienionych powodów jest późniejsze macierzyństwo oraz decyzja o posiadaniu mniejszej liczby dzieci. Rodziny wielodzietne są już rzadkością…
Reklama