Strona główna ŁAŃCUT Kosina, Łańcut: Łańcuccy harcerze z nowym sztandarem

Kosina, Łańcut: Łańcuccy harcerze z nowym sztandarem

0
Reklama

W sobotę, 9 czerwca, harcerze łańcuckiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali nowy sztandar. Hufcowi nadane zostało również imię pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Uroczystości połączone były z Dniem Patrona Szkoły Podstawowej w rodzinnej miejscowości pułkownika – Kosinie.


Sobotnie uroczystości były podsumowaniem kilkumiesięcznych przygotowań programowych realizowanych w ramach Kampanii Bohater. Postać Leopolda Lisa-Kuli była tematem przewodnim harcerskich obóz, biwaków i zbiórek. W ich trakcie harcerze i zuchy hufca Łańcut poznawali postać nowego bohatera – jego historię i życiorys.
Przyjęte przez instruktorów kryterium wyboru opierało się na trzech przesłankach: harcerski rodowód przyszłego patrona, jego związek z Ziemią Łańcucką oraz cechy jego charakteru, które bliskie byłyby współczesnej młodzieży.
To nie przypadek, że wspólnie wybraliśmy imię płk. Leopolda Lisa-Kuli, syna Ziemi Łańcuckiej. To bliski młodzieży bohater, nie tylko znakomity żołnierz, ale dobry syn, uczeń i przyjaciel. Taki patron to dla nas harcerzy wielkie zobowiązanie, mamy nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu” – mówi harcmistrz Adam Hadław, przewodniczący Komisji Historycznej Hufca Łańcut.
Do sztandaru ufundowanego przez Honorowy Komitet Nadania Nowego Sztandaru dla Hufca ZHP w Łańcucie przyczynili się instruktorzy, harcerze, zuchy, rodzice oraz przyjaciele harcerstwa na ziemi łańcuckiej. Przewodniczącym komitetu był Kazimierz Gołojuch, Poseł na Sejm RP, a zaproszenie do Komitetu przyjęli przedstawiciele lokalnych samorządów.
Poświęcenie sztandaru nastąpiło podczas mszy św. w kościele parafialnym. Dokonał tego ks. Prałat Waldemar Janiga, który przewodniczył eucharystii oraz wygłosił homilię. Aktywny udział we mszy podkreślony został przez czytania, służbę liturgiczną oraz dary ofiarne realizowane przez umundurowanych harcerzy.
Jeszcze przed mszą delegacja szkoły, hufca, samorządu oraz poseł Kazimierz Gołojuch złożyli kwiaty pod obeliskiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, który znajduje się w Kosinie, w miejscu gdzie stał jego dom rodzinny.
Główne uroczystości odbyły się na dziedzińcu szkolnym. W obecności zacnych gości, z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP w Husowie i zgodnie z ceremoniałem, spotkanie rozpoczęło się od meldunku, jaki dowódca uroczystości złożył Komendantowi Chorągwi Podkarpackiej ZHP harcmistrzowi Mariuszowi Bezdzietnemu. Po odczytaniu aktu fundacji sztandaru odbyło się wbijanie symbolicznych gwoździ w drzewce. Następnie w imieniu fundatorów poseł Gołojuch przekazał sztandar komendantowi Bezdzietnemu, ten natomiast wręczył go komendantowi hufca ZHP w Łańcucie podharcmistrzowi Mirosławowi Macowi. Po okazaniu druh przekazał sztandar pocztowi i nastąpiła uroczysta defilada.
 

Reklama
Poprzedni artykułKolbuszowa: Wicepremier Beata Szydło odwiedziła miasto
Następny artykułWracają pociągi na trasie Rzeszów-Jasło