Strona główna WIADOMOŚCI Kontrowersje w sprawie zakazu handlu w niedziele. Sieciówki mogą obejść ograniczenie

Kontrowersje w sprawie zakazu handlu w niedziele. Sieciówki mogą obejść ograniczenie

0
Reklama

Nie milkną echa piątkowego głosowania w sejmie ws. zakazu handlu w niedzielę. W nowym prawie obowiązuje generalny zakaz prowadzenia sprzedaży, ale posłowie zapisali w nim niemal 30 wyjątków. Już od momentu pierwszego czytania zaczęły się pojawiać domysły jak wielkie sieci, zakaz handlu będą mogły obchodzić.

Lidl, Biedronka, Auchan, Tesco i inne sklepy wielkopowierzchniowe zatrudniają tysiące pracowników. To między innymi w nie wymierzona miała być ta ustawa, dzięki której pracownicy mogliby spędzać niedzielę w domu z rodzinami. Ustawa ma jednak poważne luki, dzięki którym większość tych sklepów, śmiało będzie mogła w niedzielę  pracować.
Już po pierwszym czytaniu ustawy w sejmie wskazywało się, że z zakazu handlu wyłączone są stacje benzynowe, co rodziło przypuszczenia, że część sklepów, które będą miały taką możliwość, otworzy po prostu małe stacje, bądź nawet pojedyncze dystrybutory przy swoich lokalach.  Inną furtką miała być możliwość handlu przy centrach turystycznych, co umożliwić miało otwieranie galerii handlowych przy dworcach. (jak np. W Poznaniu czy Wrocławiu)
Okazuje się jednak, że obejście przepisów ustawy, dla wielkich świecówek spożywczych, może być jeszcze prostsze. W ustawie znajduje się bowiem zapis, który mówi, że w niedzielę pracować mogą sklepy przy… piekarniach! Jak wiemy, większość sklepów, o których mowa na miejscu wypieka pieczywo, a więc już w tym momencie, bez żadnego kombinowania, mogłyby legalnie pracować w każdą niedzielę!

Reklama

W ustawie nie zapisano jaki procent sprzedaży ma stanowić pieczywo wypiekane na miejscu. Poseł sprawozdawca- Janusz Śniadek twierdzi jednak, że tę sprawę powinien rozstrzygać główny profil działalności zapisany w PKD. Wypieki nie są podstawową działalnością marketów, ale by unikać swobodnych interpretacji możliwe jest uszczelnienie ustawy poprzez poprawki w Senacie.

W piątek posłowie zdecydowali, że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. – jedna, a pełny zakaz będzie obowiązywał od 2020 r. Za ustawą zakazującą handlu w niedziele zagłosowało 254 posłów, 156 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, a jeśli on nie zgłosi uwag, to do prezydenta do podpisu.

źr. InnPoland, money.pl

Reklama