Strona główna WIADOMOŚCI Kolejne pieniądze trafią do samorządów na inwestycje drogowe

Kolejne pieniądze trafią do samorządów na inwestycje drogowe

0
Reklama

Ponad 200 mln zł trafi do województwa podkarpackiego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. O szczegółach poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2022 rok.  To 2,7 mld zł w skali kraju na nowe i odnowione drogi lokalne o łącznej długości ponad 3,8 tys. km. Wsparcie działań samorządów umożliwia stworzenie spójnego i zintegrowanego systemu transportowego dróg w całym kraju.

Reklama

W naszym województwie dofinansowanie uzyska 108 zadań: 33 powiatowe i 75 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 230 kilometrów dróg: 121 km powiatowych i 109 km gminnych.  Rządowe wsparcie inwestycji na podkarpackich drogach gminnych i powiatowych wyniesie łącznie ponad 201 426 343,03 zł.

2,73 mld zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

– Podkreślenia wymaga fakt, że w stosunku do listy zadań rekomendowanych do dofinansowania, alokacja dla regionu została – decyzją premiera – zwiększona o prawie 40 mln zł. Cieszymy się, że kwota wsparcia dla naszego województwa przekroczy 201 mln zł – powiedziała wojewoda zaznaczając, że poziom dofinansowania  wynosi od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. – Realizowane projekty sprawią, że stan dróg gminnych i powiatowych w naszym województwie z każdym rokiem ulega zdecydowanej poprawie – dodała.

Na podstawowej liście zadań gminnych znalazło się: 23 zadania wieloletnie kontynuowane (wnioski z lat poprzednich), 13 nowych zadań wieloletnich, 39 nowych zadań jednorocznych. Natomiast na podstawowej liście zadań powiatowych widnieje: 11 zadań wieloletnich kontynuowanych (wnioski z lat poprzednich), 7 nowych zadań wieloletnich, 15 nowych zadań jednorocznych.

W dzisiejszej konferencji prasowej wzięli udział podkarpaccy  posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta i Adam Śnieżek oraz samorządowcy: starosta dębicki Piotr Chęciek, starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz wicestarosta rzeszowski Marek Sitarz.

W imieniu parlamentarzystów głos zabrał poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, który podkreślił, że program rozbudowy i przebudowy sieci drogowej w Polsce jest konsekwentnie realizowany przez rząd.

– Nasze województwo nie może narzekać. Budowana jest droga ekspresowa S19, budowane są drogi krajowe, obwodnice, przebudowywane mosty. W tej chwili trwa kolejny nabór do Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu, samorządy lokalne składają wnioski i otrzymają następną potężną transzę wsparcia finansowego. Jesteśmy świadkami unowocześniania naszej sieci drogowej – podkreślił.

Ze wsparcia w ramach  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg skorzysta m. in. powiat dębicki.

– Wnioski, które zostały złożone w powiecie dębickim to w sumie prawie 30 mln zł. Część z tych wniosków jest na liście zasadniczej, część na listach rezerwowych – powiedział starosta dodając, że realizacja rządowych programów wspierających inwestycje samorządów to systemowa budowa dróg i szereg działań służących poprawie bezpieczeństwa drogowego.

O projektach realizowanych i zaplanowanych do realizacji w powiecie łańcuckim mówił natomiast starosta Adam Krzysztoń.

– Na terenie powiatu łańcuckiego realizujemy szereg inwestycji służących poprawie infrastruktury drogowej. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich dopina w tej chwili dokumentację budowy tunelu pod torami kolejowymi na drodze wojewódzkiej 877, czyli relacji Łańcut – Leżajsk. Również z rządowego programu będzie realizowany łącznik z autostrady do drogi krajowej nr 94, przebudowana jest droga krajowa nr 94 przez Łańcut – wyliczał starosta.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!