Strona główna RZESZÓW Kolejne patologie w Szpitalu Chopina. Dojdzie do zwolnień i prywatyzacji?

Kolejne patologie w Szpitalu Chopina. Dojdzie do zwolnień i prywatyzacji?

0
Reklama

Awantura o Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 przy ulicy Szopena w Rzeszowie wciąż trwa. W ostatnich dniach na jaw wyszły kolejne oburzające informacje.

W poniedziałek radni sejmiku wojewódzkiego przegłosowali podpisanie umowy z prywatną spółką, która ma wykonywać operacje za pomocą nowoczesnego robota da Vinci. Jak twierdzi radny PiS Jacek Kotula umowa ta jest skrajnie nieopłacalna dla rzeszowskiej placówki. Wszelkie koszty i ryzyko związane z tymi zabiegami mają być przerzucone na KSW nr 1 w Rzeszowie, a spółka dysponująca urządzeniem ma czerpać z tego tytułu duże zyski. Umowa taka spowoduje również utratę środków z tytułu przeprowadzania takich operacji przez szpital przy ul. Szopena w Rzeszowie na rzecz wspomnianego wcześniej prywatnego podmiotu.  Ma być w niej również warta m.in. klauzula, która zapewnia spółce płatności nawet w przypadku, gdy zabiegi nie będą wykonywane. Co więcej umowa ma zostać zawarta na 2 lata; a utrata dofinasowania z NFZ wraz z kosztami pobytu pacjentów i dotacją od urzędu marszałkowskiego (która trafi do krakowskiego szpitala) ma spowodować utratę przez KSW nr 1 w Rzeszowie aż 9,5 mln złotych w tym czasie!

  Kotula wspomniał również o fakcie, że spółka w 2019 roku wygenerowała 1,5mln złotych strat. Do tego w podpisaniu podobnej umowy w województwie małopolskim miała brać udział córka marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla (zatrudniona jako wicedyrektor w wydziale ochrony zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim województwa Małopolskiego).

Reklama

Samo głosowanie również wzbudziło wiele emocji, ponieważ przekazanie środków na wyżej wymieniony cel zostało połączone razem z innymi inwestycjami dotyczącymi m.in. turystyki czy infrastruktury miejskiej. Głosowano za wszystkimi tymi inwestycjami łącznie, a nie jako poszczególne wydatki. Dodatkowo Jacek Kotula ujawnił w mediach społecznościowych notatkę, którą otrzymali wszyscy radni sejmiku wojewódzkiego z PiS, gdzie Piotr Pilch (wicemarszałek województwa podkarpackiego) nakazywał zachowanie dyscypliny partyjnej w tym głosowaniu. Po gorących dyskusjach w sejmiku, ujawnieniu powyższych informacji i głosowaniu przeciwko tej uchwale radny Kotula został usunięty z szeregów partii. Jak sam wskazuje usunięcie nie jest jednak „prawomocne”, ponieważ nie zostało zatwierdzone przez centralne władze partii, nie miał możliwości odwołania się od tej decyzji i odbyło się w sposób niezgodny ze statutem.

To jednak nie koniec skandalicznych informacji z KSW nr 1 w Rzeszowie. Okazuje się, że dyrektor tego szpitala ma w planach zwolnienie 30% załogi szpitala! W obecnej sytuacji, gdy w służbie zdrowia brakuje pracowników, a w wielu jednostkach zatrudnia się studentów medycyny (w tym nawet tych z młodszych roczników), aby sprostać obecnym potrzebom, brzmi to wręcz szokująco.

Szerzej o całej sprawie Jacek Kotula wypowiedział się w obszernym wywiadzie dla portalu Patriotyczne Podkarpacie. Zachęcamy do obejrzenia tego zawierającego wiele mocnych słów i szokujących informacji materiału. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!