Strona główna STALOWA WOLA Kolejna droga ekspresowa powstanie na Podkarpaciu

Kolejna droga ekspresowa powstanie na Podkarpaciu

0
Reklama

Połączy województwo podkarpackie ze świętokrzyskim i skróci czas przejazdu między tymi dwoma regionami – mowa o nowej drodze ekspresowej, która zostanie wybudowana między Niskiem a Opatowem. W Stalowej Woli i w Tarnobrzeguodbyłysię konferencje prasowez udziałem wiceministra Rafała Webera w sprawie przyszłej inwestycji.

Udział w konferencjach wzięli marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus oraz radna Kamila Piech. Uczestniczyliw nich także: Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki, a także burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast, przez które będzie przebiegać nowa droga.

Reklama

W Stalowej Woli, Rafał Weber, wiceminister infrastruktury zwracał uwagę na strategiczny wymiar drogi S74 dla Podkarpacia:

Droga ekspresowa S74 to kolejne wyzwanie inwestycyjne, które w najbliższym czasie będzie realizowane. To inwestycja, która przyczyni się do dalszego rozwoju transportowego i gospodarczego naszego regionu. To będzie fundament rozwoju transportu na Podkarpaciu. S74 zapewni bezpośrednie połączenie z autostradą A1, która prowadzi nad Bałtyk, ale też łączy się z Autostradą A2. Dzięki temu województwo podkarpackie zyska bezpośredni dostęp do sieci transportowej nie tylko Polski, ale też Europy Zachodniej – mówił.

Wiceminister poinformował na konferencji w Stalowej Woli także o złożeniu wniosku o wydanie decyzji środowiskowejdla przebiegu drogi S74:

Jeśli chodzi o drogę S74 to nie brakowało pozytywnych decyzji Ministra Infrastruktury w tym zakresie: W 2018 roku przekazano ten projekt do prac przygotowawczych i ogłoszonoprzetarg na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Umowa została podpisana w maju 2019 roku, a dziś chcemy zakomunikować, że został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla przebiegu drogi S74 między Opatowem a Niskiem. To prawdziwy krok milowy – podkreślał Rafał Weber.

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu kolejnych postępów w sprawie budowy nowej ekspresówki na Podkarpaciu:

To ważna decyzja i ważny etap,można powiedzieć, że historyczny i jeden z ważniejszych kroków milowych, jeśli chodzi o realizację S74. Piętnaście lat temu były podejmowane już takie działania przez ministerstwo, przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i wtedy już myślano zarówno o drodze Via Carpatia, jak też o drodze S74. To są inwestycje bliźniacze, powiązane ze sobą.Droga S74 będzie napełniała ruchem płynącym z centrum naszego kraju drogę S19, która stanie się takim nowymkomunikacyjnym kręgosłupem państw Trójmorza – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek zaznaczył przy tym, że nowa ekspresówka będzie miała także duże znaczenie dla rozwojuczwórmiasta:

Droga S74 obsługuje wielką aglomerację przemysłową i społeczną, która nazywa się czwórmiasto i to ważne, aby zamieszkująca ludność w tym obszarze, ponad trzysta pięćdziesiąt tysięcy, miała dobry układ komunikacyjny wewnątrz, ale też dobrze zagospodarowaną przestrzeń, w sposób nowoczesny i funkcjonalny. Ta wielka aglomeracja musi się w końcu komunikować z Polską, Europą, bo to jest ważne z punktu widzenia Podkarpacia i całego naszego kraju – powiedział w Stalowej Woli marszałek.

O nowej planowanej inwestycji drogowej była też mowa na konferencji prasowej w Tarnobrzegu. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w siedzibie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Informacje dotyczące tej inwestycji, tego na jakim jest etapie, jakie są planowane następne kroki przekazał wiceminister Rafał Weber, który podkreślał, że inwestycja będzie ważnym bodźcem dla rozwoju gospodarczego tego obszaru:

To będzie prawdziwy skok cywilizacyjny –mówił o planowanej drodze ekspresowej S74 wiceminister Rafał Weber.

W konferencji wzięła udział wicemarszałek Ewa Draus, która podkreślała, że dobra infrastruktura jest odpowiedzią na współczesne wyzwania gospodarcze, bodźcem dającym impuls do powstawania nowych, biznesowych inwestycji w naszym regionie:

To jest droga niezwykle ważna i stawia Podkarpacie w zupełnie innym miejscu. Dzięki takim drogom jesteśmy, jako Podkarpacie atrakcyjnym regionem.

Wicemarszałek podkreślała również, że nowa inwestycja zmieni układ komunikacyjny Tarnobrzega, Stalowej Woli, Sandomierza i Niska. Dziękowała też wszystkim zaangażowanym osobom, szczególnie wiceministrowi oraz instytucjom, które przyczyniły się do przyspieszenia realizacji tej inwestycji:

Dzięki współpracy możemy to zrobić szybciej – powiedziała wicemarszałek Draus, która podkreśliła również, że wierzy, iż ta inwestycja przyczyni się do dynamicznego rozwoju tarnobrzeskiej strefy ekonomicznej.

Potrzeba budowy drogi S74 i nadania jej statusu w ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) była zgłaszana na szczeblu centralnym już w 2019 roku. Dlatego Marszałek Województwa Podkarpackiego już wtedy zwrócił się o wpisanie do sieci kompleksowej TEN-T trasy S74 na odcinku Tarnobrzeg – Nisko.  

Nowa droga będzie stanowić łącznik województwa podkarpackiego z centralną Polską oraz z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Pozwoli na sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego i wzmocnienie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. 

S74 jest obecna w kluczowych dokumentach strategicznych województwa. Potrzeba realizacji i przyszłej roli S74 jest opisana w ramach Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030.

W drodze analizy stanu systemu transportowego województwa podkarpackiego stwierdzono, że realizacja drogi S74 wpłynie na poprawę dostępności zewnętrznej regionu. Nie bez znaczenia jest prognoza wskazująca na rolę, jaką S74 odegra dla poprawy płynności ruchu w świetle natężenia ruchu. Dzięki nowej drodze m.in. polepszy się dostępność północnych powiatów województwa, a przede wszystkim zwiększy się dostępność do Polski centralnej oraz CPK. W planie zauważono też, że konieczna jest budowa węzła na S74 na wysokości Tarnobrzega i Sandomierza z nowym mostem na Wiśle.

źr. UMWP, Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM Stalowa Wola, Oddział ARP S.A. w Tarnobrzegu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!