Strona główna POLITYKA Kapitulacja PiS. Pod naciskiem UE radni uchylili uchwałę anty-LGBT

Kapitulacja PiS. Pod naciskiem UE radni uchylili uchwałę anty-LGBT[video]

0
Reklama

Podczas dzisiejszej sesji sejmiku województwa podkarpackiego nieoczekiwanie wprowadzono do porządku obrad kwestię uchylenia tzw. uchwały anty-LGBT z 2019 roku.

27 maja 2019 r. radni Sejmiku Województwa Podkarpackie uchwalili stanowisko sprzeciwiające się wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT o następującej treści:

Kierując się dobrem wspólnym, troską o rodzinę oraz dzieci a także poszanowaniem zasad konstytucji RP Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraża sprzeciw wobec działań zmierzających do promocji ideologii tak zwanych ruchów LGBT, których cele pozostają w głębokiej sprzeczności z zasadą wolności, tradycyjnymi wartościami chrześcijańskimi oraz prawem naturalnym.

Reklama

Działania postulowane oraz podejmowane w ostatnim czasie przez tzw. ruchy LGBT oraz wspierające je środowiska polityczne mają charakter inżynierii społecznej, która w swoim zamyśle stwarza poważne zagrożenie dla porządku społecznego uderzając w jego fundament jakim jest rodzina.

Ideologia towarzysząca ruchom LGBT proponując alternatywną wizję człowieka oraz nowych norm społecznych, dąży nie tylko do wywierania wpływu na różne sfery życia takie jak oświata, wychowanie kultura, etyka, ale również ingeruje w sferę prywatną przysposobioną wyłącznie rodzinie.

Jako reprezentanci regionu zasiadający w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, mając na względzie dobro polskich i podkarpackich rodzin stajemy w obronie naszej szkoły oraz systemu oświaty przed próbami narzucania szkodliwych i demoralizujących standardów mających negatywny wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny dzieci i młodzieży.

Nie zgadzamy się na jakiekolwiek próby ingerowania ideologii LGBT w proces wychowania i kształcenia na każdym jego etapie. Szkoła nie może bowiem stać się narzędziem do ideologicznej ofensywy, ale być miejscem gwarantującym bezpieczeństwo i umożliwiającym właściwy rozwój.

Szanując przyrodzoną i niezbywalną godność każdego człowieka, protestujemy wobec nachalnego propagowania inicjatyw i treści przez ruchy LGBT i wzywamy o wycofanie ich z politycznego dyskursu.

Jako radni Województwa Podkarpackiego deklarujemy przywiązanie do tych zasad, które budują siłę podkarpackich i polskich rodzin, a które mają swoje źródło w wartościach chrześcijańskich i naszej polskiej tradycji.

Pomysł uchylenia tego stanowiska wywołał na sali obrad gorącą dyskusję.

Na początku marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że konsekwencją tego stanowiska było wycofanie dofinansowania na projekty karpackie z funduszy norweskich. Później nastąpiła też reakcja Komisji Europejskiej na tę uchwałę. Marszałek żalił się, że województwo zostało pozbawione procedury odwoławczej do funduszy norweskich. Ortyl pytał czy to jest wprowadzenie zasad związanych z praworządnością?

Podkreślał, że Zarząd Województwa Podkarpackiego wdrożył wszelkie procedury zalecone przez Komisję Europejską
poddając się nawet komisji audytowej, która miałaby sprawdzić czy w województwie nie ma dyskryminacji. Wg marszałka brak uchylenia tej uchwały nie powinien oznaczać odebrania unijnych środków:

Nie pobierając opinii prawnych uważam, że nie grozi nam odebranie środków z funduszy europejskich w tym zakresie,
ale jesteśmy instytucją zarządzającą przyznawanymi pieniędzmi. Takie instytucje przechodzą certyfikacje.

Zdaniem Ortyla Województwo Podkarpackie mogłoby nie przejść tej weryfikacji, a proces powołania innego podmiotu do zarządzania środkami europejskimi trwałby bardzo długo. W tym czasie żadne środki europejskie nie mogłyby zostać wydane.

Głos w dyskusji zabierali posłowie Joanna Frydrych, Andrzej Szlachta, Wiesław Buż, Marcin Warchoł, czy Joanna Kurowska. Najdobitniej sprzeciw wobec uchyleniu uchwały pod szantażem ideologicznym Unii Europejskiej wyraził prezes Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu- Marcin Kowalski. Narodowiec zarzucił hipokryzję posłowi Lewicy, który dużo mówił o tolerancji, a sam o przeciwnikach Marszu Równości w Rzeszowie mówił, że zachowywali się jak małpy.

https://www.youtube.com/watch?v=fZRFnyCpWto

Za przyjęciem nowej uchwały zmieniającej treść stanowiska sejmiku sprzed dwóch lat pod nazwą „Podkarpacie- region utrwalonej tolerancji” głosowało 18 radnych, 6 było przeciwko, 1 się wstrzymał. 8 radnych nie wzięło udziału w głosowaniach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!