Strona główna KRESY Aż tylu Ukraińców pobiera polskie świadczenia socjalne

Aż tylu Ukraińców pobiera polskie świadczenia socjalne

0
Reklama

Według przyjętej umowy o zabezpieczeniu społecznym między Warszawą i Kijowem, Ukraińcy dostają polskie świadczenia typu: emerytura, renta czy 500+.

 
Wystarczy tylko kilka miesięcy opłacanie składek ZUS w Polsce przez Ukraińca, by została mu wypłacona emerytura w wysokości 1000 zł. W październiku 2017 roku, polską emeryturę pobierało 850 obywateli Ukrainy, z 270 tys. Ukraińców, którzy legalnie podejmują prace nad Wisłą. Zapytany Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest w stanie oszacować, ilu obywateli Ukrainy będzie pobierać te świadczenia w przyszłości. Odpowiedzi na to pytanie nie zna także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Umowa zawarta przez rząd PO-PSL , wymaga od obywatela Ukrainy, przybywania na stałe na terytorium Polski. Niestety to nie jedno świadczenie, które mogą pobierać nasi wschodni sąsiedzi w Polsce. Renta Rodzinna może wpływać na konto rodziny zmarłego obywatela Ukrainy, pracującego w Polsce, tutaj nie jest wymagany Polski adres. Najbardziej obleganym świadczeniem jest program 500+, pobiera go aż 6,5 tys. ukraińskich dzieci, a kosztowało to prawie 5 mln zł.
Z zapowiedzi posłów PiS umowa nie będzie renegocjowana, ze względu na możliwość zaszkodzenia relacji Warszawa-Kijów.

Reklama
Poprzedni artykułTrzcinica, Jasło: Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
Następny artykułWypadek w Hyżnem. Jedna osoba zmarła