Strona główna KULTURA Jutro Wielkanoc dla wiernych prawosławnych

Jutro Wielkanoc dla wiernych prawosławnych

0
Zdjęcie ilustracyjne
Reklama

W tym roku Wielkanoc dla wiernych obrządków wschodnich przypada na dzień 24 kwietnia. Jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W kościele na wschodzie obrzęd Wielkanocy przypada na niedziele po pierwszej wiosennej pełni księżyca.


W tym czasie Cerkwie przyozdabia się kwiatami, bielą i światłem. Element, który wyróżnia świątynie jest również celebrans ubrany w białe odświętne szaty.
W nocy, z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, w cerkwi odbywa się uroczyste nabożeństwo, zwane Jutrznią paschalną. Msza jest o tyle charakterystyczna, że w czasie jej trwania duchowni wraz z wiernymi trzy razy okrążają cerkiew. Krzyżem kapłan trzykrotnie uderza w drzwi cerkwi. Jest to symbol odsunięcia kamienia wejścia do grobu zmartwychwstałego Chrystusa. Mszę kończy namaszczenie wiernych świętym olejem a kapłan ogłasza, że Chrystus Zmartwychwstał (Christos Woskresie). 

Reklama

Po wypowiedzeniu tych słów w cerkwi odprawia się jutrznię  i Świętą Liturgię, która trwają nawet 5 godzin. Po powrocie do domu wierni mogą wreszcie najeść się do syta, sięgając po dania mięsne, pyszne ciasta i nabiał.  Śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od podzielenia się jajkiem z członkami rodziny.  Z deserów wielkanocnych prawosławni najchętniej sięgają po paschę i mazurki.

Przygotowania do prawosławnego świątecznego śniadania rozpoczyna Dom Ukraiński w Przemyślu. Uchodźcy, którzy w nim goszczą, będą mogli skosztować regionalnych potraw, między innymi proziaków, żurku czy piernika.


Reklama
Poprzedni artykułByła kiedyś taka wieś. Rocznica zbrodni UPA w Rudce
Następny artykułKoronawirus raport. Ponad 500 zachorowań jednego dnia