Strona główna ŁAŃCUT IPN Rzeszów świętował w Łańcucie 20-lecie

IPN Rzeszów świętował w Łańcucie 20-lecie

0
Reklama

Z okazji 20-lecia rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Zamku w Łańcucie odbyła się uroczysta gala połączona z rozpoczęciem trzydniowej konferencji. Samorząd województwa podczas wydarzenia reprezentowała Anna Huk.

W uroczystej gali uczestniczyli także m.in.: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, prof. Jan Draus członek Kolegium IPN, Dariusz Iwaneczko – dyrektor IPN Rzeszów, a także przedstawiciele podkarpackich instytucji oraz służb mundurowych.

Reklama

Członek zarządu Anna Huk wręczyła dyrektorowi rzeszowskiego oddziału IPN list od marszałka województwa Władysława Ortyla, w którym znalazły się między innymi podziękowania dla dyrekcji i pracowników IPN w Rzeszowie za dwie dekady wytężonej pracy:

W tym wyjątkowym dniu, dziękuję wszystkim pracownikom rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej za współtworzenie współczesnego oblicza tej instytucji. Wiem, jak ważna, odpowiedzialna i potrzebna jest ta praca. Cieszę się, że nie zwalniacie tempa  
i każdego dnia walczycie o historyczną prawdę, a tym samym o godność każdego Polaka, czyli każdego z nas – napisał marszałek.

Po gali rozpoczęła się konferencja: „Rola i znaczenie polskiej arystokracji w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. i budowie zrębów II Rzeczypospolitej (do 1921 r.)”. Organizatorami ogólnopolskiej debaty są: Muzeum-Zamek w Łańcucie, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Rzeszowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy spotkania mówili o XIX-wiecznych tradycjach w kontekście wyzwań współczesności, a także o roli arystokracji i ziemiaństwa w obecnym czasie. W kolejnych dwóch dniach dyskusje będą poświęcone między innymi tradycjom niepodległościowym, doświadczeniom frontowym uczestników walk o wolność czy zaangażowaniu polskiego ziemiaństwa i arystokracji w odzyskanie niepodległości.

Wybór miejsca do dyskusji był nieprzypadkowy – w dwudziestoleciu międzywojennym Łańcut był bowiem miejscem licznych spotkań, zjazdów i inicjatyw, podczas których rezydencja Potockich była przedstawiana przez władze polskie jako jedna z wizytówek niepodległej Polski. Koronowane głowy, politycy, uczeni i dziennikarze z zagranicy byli w pałacu oficjalnymi gośćmi rządu polskiego.

Reklama
Poprzedni artykułPiana w kolejnej fontannie w Rzeszowie, tym razem w Parku na Jałowego
Następny artykułNiecodzienne zjawisko na Morzu Martwym. Zmieniło kolor na czerwony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj