Strona główna RZESZÓW Inteligentny system parkingowy niebawem w Rzeszowie

Inteligentny system parkingowy niebawem w Rzeszowie

0
parkomat
Reklama

Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Strefa płatnego parkowania została objęta systemem, który zbiera i analizuje dane na temat dostępności oraz możliwości zaparkowania pojazdów. Informacje o ilości wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Wartość zrealizowanego przez Asseco Data Systems projektu to 14,7 mln zł.

– Wprowadzenie tego systemu to wyjątkowy i ważny dla mnie moment, ponieważ wszystko co związane z ideą Smart City jest mi bardzo bliskie. Zależy mi na tym aby nowoczesne technologie służyły poprawie warunków życia mieszkańców i tak jest w tym przypadku. Sześć lat temu wraz z grupą zapaleńców rozpoczęliśmy wprowadzanie idei smart do Rzeszowa, a dziś mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu – rzeszowska firma wdrożyła w swoim, w naszym mieście innowacyjny, pierwszy w naszym kraju system monitoringu strefy płatnego parkowania, który usprawni ruch w centrum. Korzystając z aplikacji mobilnej lub interaktywnych tablic, kierowcy szybciej znajdą wolne miejsca i oszczędzą czas. Podniesiemy bezpieczeństwo w centrum miasta i co bardzo istotne, ograniczymy ilość spalin – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa podczas piątkowej prezentacji systemu.

Reklama

Inteligentnym Systemem Płatnego Parkowania Metropolis.ISPP, wdrożonym przez Asseco Data Systems, jest objęte około 2200 miejsc postojowych. Do detekcji zajętości wykorzystano elementy sztucznej inteligencji oparte na sieciach neuronowych analizujące obraz obszarów postojowych z kamer stałopozycyjnych oraz dane z czujników zajętości miejsca postojowego. Informacja o wolnych miejscach będzie prezentowana na rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania interaktywnych tablicach informacyjnych VMS oraz poprzez udostępnioną aplikację mobilną E-PARKING.

– W tym projekcie ważną rolę odgrywa także aplikacja mobilna. Mieszkańcy, którzy pobiorą ją na swoje urządzenia, zyskają dostęp do nawigacji i informacji o lokalizacji wolnych miejsc parkingowych w danej chwili. Dzięki bieżącej aktualizacji dane są zawsze w czasie rzeczywistym, co gwarantuje szybkość i bezpieczeństwo całego procesu. To rozwiązanie usprawni ruch, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy dostępność wolnych miejsc parkingowych zmienia się bardzo szybko. Ponadto aplikacja umożliwia opłacenie parkingu i przypomina o kończącym się czasie parkowania – podkreślał Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie.

Aplikacja mobilna zapewni szybki dostęp do informacji o kosztach i godzinach funkcjonowania strefy oraz pozwoli na zdalne płacenie za parkowanie, przyczyniając się do profilaktyki COVID-19, gdyż korzystamy z własnego telefonu.

Użytkownicy aplikacji będą mieli możliwość zgłaszania uszkodzeń, awarii infrastruktury strefy parkowania, niewłaściwych zachowań innych użytkowników parkingów, usprawniając tym samym działanie służb miejskich.

– W Rzeszowie, w mieście innowacji, wprowadziliśmy kolejne rozwiązanie technologiczne na najwyższym światowym poziomie. Inteligentny System Płatnego Parkowania Metropolis.ISPP jest nowoczesnym narzędziem, które nie tylko monitoruje zajętość miejsc parkingowych, ale również podnosi bezpieczeństwo, sprawiając, że strefa parkowania staje się parkingiem dozorowanym – mówił Andrzej Dopierała, wiceprezes Asseco Poland. – System daje możliwość rozbudowy w szerszym zakresie funkcjonowania Miasta Rzeszowa, wpisując się w ideę SmartCity. Ten niezwykle złożony projekt pokazał, że posiadamy odpowiednie kompetencje i doświadczenie przy realizacji nowatorskich oraz trudnych do wprowadzenia w strukturze miejskiej przedsięwzięć, by wspierać miasta w rozwoju i przyczyniać się do lepszej jakości życia ich mieszkańców – tłumaczył Robert Kobylański, wiceprezes Asseco Data Systems.

Co bardzo istotne, w ramach projektu, w centrum Rzeszowa powstała także infrastruktura sieci światłowodowej, która w przyszłości ułatwi wykonanie szybkich połączeń sieciowych obiektów miejskich i budowę kolejnych systemów informatycznych.

System inteligentnego monitoringu Strefy Płatnego Parkowania w Rzeszowie zacznie funkcjonować od 20 grudnia 2021 r.

Reklama
Poprzedni artykułMarek W. zrezygnował z wicedyrektora KSW nr 1 w Rzeszowie
Następny artykułPowstał film o skokach narciarskich. Nakręcono go na Podkarpaciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj