Strona główna CIEKAWOSTKI Idealny sposób na odnowę swoich mebli – tkaniny obiciowe

Idealny sposób na odnowę swoich mebli – tkaniny obiciowe

0
Reklama

Zastosowanie tkanin obiciowych pozwala dać meblom drugie życie. Tkaniny obiciowe sprawiają, że sofy, fotele, szezlongi i krzesła mogą nabrać całkowicie innego charakteru i doskonale wyglądać we wnętrzach urządzonych w różnych stylach.

Stare meble – wyrzucić czy odnowić?

Wielu z nas ma w domach meble, które nie są już co prawda najmłodsze, ale darzymy je takim sentymentem, że chcielibyśmy zachować je jak najdłużej. Niestety część z tych mebli utraciła już swój pierwotny urok. Stylowa kanapa ze skóry popękała w kilku miejscach i chociaż cała konstrukcja jest nadal solidna, mebel niestety straszy, zamiast zachwycać. W kupionych kilka lat temu fotelach wytarły się podłokietniki, a pufy – kiedyś okazałe i bardzo modne – wyglądają, jak relikty przeszłości. Jeśli te meble są nadal w dobrym stanie technicznym, można przywrócić ich świetność – wystarczy obić je nową tkaniną. Tkaniny obiciowe są dostępne w tak wielu kolorach, wzorach, grubościach i fakturach, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Reklama

tkaniny obiciowe

Tkaniny obiciowe – RAD POL

Drugie życie starych mebli

Renowacja mebli staje się bardzo modna. Dziś nie sztuką jest pójść do sklepu meblowego i kupić nowy zestaw wypoczynkowy. Czasami chcemy czegoś więcej – wolimy mieć w domach meble z duszą, a jednocześnie idealnie dopasowane do naszego gustu i charakteru wnętrza, ale też stosunkowo tanie. Obicie mebli nowymi tkaninami spełnia wszystkie te warunki. Tkaniny obiciowe potrafią zmienić całkowicie wygląd mebli i nadać im niepowtarzalnego charakteru. Dzięki takiej renowacji można mieć w domu jedyne w swoim rodzaju meble i stworzyć wystrój, którego nie powstydziłby się najlepszy architekt wnętrz. W ten sposób warto odnawiać przede wszystkim meble zabytkowe, ale też te z poprzedniej epoki – za jakiś czas będą na rynku towarem luksusowym.

Oszczędność pieniędzy i ogromna radość

Obicie mebli tkaninami obiciowymi pozwala zaoszczędzić pieniądze. Tapicerowanie mebla kosztuje średnio od 200 do 1000 zł, uwzględniając cenę materiału. Ostatecznie koszt tapicerowania zależy od wielkości mebla i użytej tkaniny. Tańsze jest bez wątpienia samodzielnie tapicerowanie, bo wtedy płacimy jedynie za tkaninę, ale zlecenie takiego zadania profesjonaliście mimo wyższej ceny gwarantuje nam perfekcyjny efekt wizualny i dokładność.
Oczywiście sama kwestia finansowa nie jest decydująca w przypadku tapicerowania mebli. Zwykle o takiej decyzji przesądza ciekawość lub po prostu wygoda. Zdecydowanie łatwiejsze jest przecież zamówienie tapicera, który obije meble w naszym domu, niż znoszenie ze schodów starego wypoczynku i wnoszenie nowego – szczególnie jeśli ten „stary” jest jeszcze całkiem dobry. Wykorzystanie tkanin obiciowych daje przede wszystkim ogromną frajdę i możliwość urzeczywistnienia własnej wizji artystycznej, a widok nowego-starego mebla wynagradza poniesione koszty.

tkaniny obiciowe RAD POL

Tkaniny obiciowe – RAD POL

Jak wybrać tkaninę obiciową?

Oferty producentów tkanin obiciowych są bardzo rozbudowane. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi:

  • skaj – materiał przypominający skórę, ale znacznie tańszy;
  • mikrofaza – tkanina miękka i miła w dotyku, a dodatkowo cechująca się lekkim połyskiem;
  • plusz – tkanina odznaczająca się miękkością i wyjątkową puszystością, a dodatkowo dostępna w trzech wersjach jako aksamit, welur i welwet;
  • żakard – materiał wytwarzany na krosnach i cechujący się wzorzystością, a dodatkowo bardzo odporny, dzięki czemu wygląda świetnie przez długie lata.

Jak obić meble nowymi tkaninami?

Meble można obić we własnym zakresie. Nie jest to trudne, a wymaga jedynie dokładności, podstawowej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Samodzielna praca jest z pewnością bardzo ciekawym doświadczeniem, ale dla zyskania pewniejszego rezultatu lepiej zatrudnić do tapicerowania fachowca, który nie zmarnuje materiału i nie zniszczy mebla podczas renowacji. Meble przeznaczone do odnowienia trzeba przede wszystkim starannie odkurzyć i wyczyścić. Przed pracą należy się zaopatrzyć w wybrane tkaniny obiciowe, igłę i nici, śrubokręt, kombinerki i specjalny zszywacz tapicerski, tzw. taper.
Poszczególne elementy mebla należy zdemontować, pozostawiając samą drewnianą ramę. Następnie delikatnie zdejmujemy stary materiał obiciowy, odmierzamy nowy i wycinamy tkaninę, a później „układamy” ją na poszczególnych elementach mebla i spinamy taperem. Zadanie nie jest trudne, ale wymaga precyzji. Pomocne w tym przypadku jest wycinanie tkaniny obiciowej na wzór starej – wystarczy przyłożyć zdjętą tkaninę, jak szablon, odrysować ją na nowej i wyciąć potrzebne fragmenty pozostawiając odpowiednio duży margines.

Reklama