Strona główna WIADOMOŚCI Dzień Babci i Dziadka. Zadbajmy o bezpieczeństwo i ochrońmy przed oszustami

Dzień Babci i Dziadka. Zadbajmy o bezpieczeństwo i ochrońmy przed oszustami

0
Reklama

Dzień Babci i Dziadka – to szczególe święto, o którym nie zapominają zarówno dzieci, jak i dorośli. Często ich dobre serce i chęć niesienia pomocy wykorzystują przestępcy. Wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż dotyczy znacznej ich części. Dlatego oprócz pięknych życzeń i prezentów, podczas rodzinnych spotkań, warto wspomnieć im o zagrożeniach, na jakie najczęściej są narażeni. Czujność i wiedza o sposobach działania przestępców, pozwolą osobom starszym uchronić się przed utratą pieniędzy.

Uczulajmy swoich dziadków, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy osobom obcym. Nie ma znaczenia za kogo się podają. Oszuści są przygotowani na niemal każdą ewentualność. Kiedy w słuchawce słyszą osobę, która podaje się za policjanta i prosi ich o pieniądze, to pod żadnym pozorem niech ich nie przekazują. Policja nigdy nie prosi obywateli o pieniądze! 

Reklama

Oszuści do realizacji swoich przestępczych planów, bezwzględnie wykorzystają życzliwość i empatię seniorów. Często starają się wywierać na potencjalnych ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji.

Wielu seniorów nie daje się oszukać, niestety policjanci wciąż odbierają sygnały o przestępczej działalności oszustów wyłudzających od osób starszych pieniądze. W trosce o ich bezpieczeństwo, podkarpacka Policja prowadzi program profilaktyczny pod nazwą „Bezpieczny Senior”, wdrożony i koordynowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W ramach przedsięwzięcia realizowanych jest szereg działań, m.in. prelekcji, warsztatów, audycji i publikacji, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych.

Seniorzy narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Sposoby działania sprawców ulegają zmianom, jednak najczęściej sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza Policji lub pracownika banku, czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, zagrożenie zdeponowanych pieniędzy) i manipulując ofiarą, wykorzystując jej stan psychiczny, nakłaniają do przekazania – za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym – znacznych kwot pieniędzy.

Mając na uwadze ograniczeniami, jakie zostały wprowadzone przez pandemię koronawirusa, funkcjonariusze, chcąc dotrzeć do jak najszerszego grona seniorów, wykorzystują do tego celu różnego rodzaju środki przekazu m.in. radio, telewizję i prasę. Tylko w minionym roku, w ramach programu „Bezpieczny Senior”, podkarpaccy policjanci przeprowadzili ponad 400 spotkań profilaktycznych z osobami starszymi. W tych działaniach policjanci współpracują z różnymi instytucjami, stowarzyszeniami i innymi podmiotami działającymi na rzecz bezpieczeństwa seniorów. W związku z ograniczeniami, jakie zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, funkcjonariusze chcąc dotrzeć do jak najszerszego grona seniorów, wykorzystują do tego celu różnego rodzaju środki przekazu – radio, telewizję i prasę.

Jak nie dać się oszukać ”fałszywemu” wnuczkowi czy policjantowi? Seniorze, zadbaj o swoje bezpieczeństwo:

  • Zawsze sprawdzaj otrzymywane informacje o zdarzeniach losowych dotyczących członków rodziny kontaktując się z bliskimi. Być może ktoś próbuje wprowadzić Cię w błąd. W razie wątpliwości poinformuj Policję, dzwoniąc na nr 112. 
  • Kiedy obca osoba przedstawia się jako pracownik administracji, urzędnik czy sprzedawca, żądaj okazania dokumentu tożsamości. Jeśli jej wizyta wiąże się z wykonywanymi obowiązkami służbowymi czy zawodowymi, z pewnością nie będzie miała nic do ukrycia.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nie dokonuj przelewu na ich żądanie. Policja nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy.
  • Zachowaj ostrożność podczas wizyty obcej osoby, nie pozostawiaj nikogo samego w pomieszczeniu. Nie wszyscy „goście” mają dobre zamiary.
  • Nie informuj o miejscu przechowywania gotówki oraz kosztowności w domu.
  • Nie podpisuj  pod presją umów sprzedaży lub świadczenia usług. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję telefonując pod numer 997 lub 112.

Reklama
Poprzedni artykułTrzy nowe radiowozy dla jarosławskich policjantów
Następny artykułTrafił „szóstkę” w Lotto w Strzyżowie. Zgarnie ponad 5 milionów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!