Strona główna KROSNO Dukla: Najstarsza mieszkanka Podkarpacia skończyła 109 lat

Dukla: Najstarsza mieszkanka Podkarpacia skończyła 109 lat

0
Reklama

W poniedziałek 12 lutego najstarsza mieszkanka Podkarpacia- Katarzyna Moroń skończyła 109 lat. Z tej okazji jubilatkę z życzeniami odwiedzili włodarze miasta.


Pani Katarzyna urodziła się 12 lutego 1909 roku. Obecnie jest najstarszą mieszkanką żyjącą w województwie podkarpackim i ósmą w Polsce. Najstarsza Polka Tekla Juniewicz ma 111 lat.
Pani Katarzyna Moroń mieszkała w Iwli, gdzie ciężko pracowała w gospodarstwie rolnym.  Podczas  walk prowadzonych w czasie operacji karpacko-dukielskiej dom pani Katarzyny został zmieciony z powierzchni ziemi. Po wojnie zamieszkała w Chyrowej. Za mąż wyszła po czterdziestce, za 20 lat starszego wdowca. Urodziła córkę Janinę, która obecnie się nią opiekuje, a mieszka u wnuczki Renaty Książkiewicz w Zboiskach. Mąż pani Katarzyny zmarł w 1963 roku, kiedy córka miała 11 lat. Od tej pory wspólnie ciężko pracowały, aby się utrzymać. Ciężka praca na roli przyczyniła się do problemów z kręgosłupem.  Pani Katarzyna ma dwie wnuczki Renatę i Agatę i trójkę prawnucząt: Paulinę, Michała i Arkadiusza. Wszyscy są do babci mocno przywiązani. Córka Janina powiedziała: mama ma apetyt,  nie zażywa żadnych lekarstw, oprócz witamin, nie choruje, tylko „czasem jej się w głowie mąci”, często nie śpi w nocy, ale później odsypia to w ciągu dnia.
źr. UG Dukla

Reklama
Poprzedni artykułPożar w Śliwnicy. Brazylijka podejrzana o zabójstwo syna
Następny artykułÓsmy cud świata w Stalowej Woli