4 osoby z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiły do szpitala. Do zdarzenia doszło tuż przed północą w jednym z mieszkań w domu wielorodzinnym w Lubaczowie.
Nasze mierniki wskazały bardzo wysokie stężenie toksycznego czadu w powietrzu – około 700 ppm. Źródłem tlenku węgla najprawdopodobniej był piec służący do ogrzewania mieszkania- przekazała Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie.
Do szpitala trafiły 3 dorosłe osoby oraz dwuletnie dziecko.
Zamontuj czujkę!
Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych!
Wietrz pomieszczenia!
Pamiętaj o przeglądach kominów!
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
- ból głowy,
- ogólne zmęczenie,
- duszności,
- trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny,
- senność,
- nudności.
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
- zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
- wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
- wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
- jak najszybciej podać tlen,
- jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta – usta oraz masaż serca,
- nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.