Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Czarny bez uznany za najpiękniejsze drzewo w Polsce

Rzeszów: Czarny bez uznany za najpiękniejsze drzewo w Polsce

0
Reklama

Spośród 50 zgłoszonych do konkursu organizowanego przez Klub Gaja na najpiękniejsze drzewo  w Polsce, zwyciężył on – czarny bez z Rzeszowa.


Do konkursu Drzewo Roku zgłosiła go Halina Sikora, która pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, w Departamencie Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO.Drzewko rosnące na jednym z rzeszowskich osiedli liczy około 200 lat i prawdopodobnie było jeszcze elementem kompozycyjnym ogrodów zamkowych rodu Lubomirskich. Obwód pnia wynoszący 125 cm koresponduje z wielką zieloną koroną, na wiosnę ukwieconą pięknymi, białymi kwiatami. Halina Sikora podkreśla, że bez czarny z Rzeszowa może być jedynym  drzewem bzu czarnego w tak okazałej formie w Polsce, a może i nawet  w tej części Europy. Zazwyczaj bez czarny  występuje jako krzew, natomiast jego forma drzewiasta jest niezwykle rzadko spotykana.
Do finału konkursu trafiło 16 drzew, na których internauci oddali łącznie ponad 13 tysięcy głosów. Na rzeszowski bez głosowało 2315 internautów.
Jest szansa, że Czarny bez zyska też sławę w Europie, gdyż może zyskać tytuł Europejskie Drzewo Roku 2020. Głosowanie odbędzie się dopiero w lutym 2020 roku, to czy drzewo z Rzeszowa zwycięży będzie zależało od mobilizacji internautów.

Reklama