Strona główna POLSKA I ŚWIAT Coraz więcej przypadków afrykańskiego pomoru świń

Coraz więcej przypadków afrykańskiego pomoru świń

0
Reklama

Podkarpacki Urząd Wojewódzki oraz Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydali apel dotyczący afrykańskiego pomoru świń. Choroba, mimo iż nie zagraża ludziom, jest niebezpieczna dla środowiska.


Afrykański pomór świń – nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących świnie.
Choroba ta ostatnio intensywnie szerzy się w Polsce i w Państwach sąsiednich. Stwierdzenie ognisk tej choroby powoduje duże straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety powodem jej szerzenia bywa także  człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

  • zgłaszanie zachorowań i padnięć  świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt  do lekarza weterynarii,
  • kupowanie świń wyłącznie z pewnego  źródła,
  • utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
  • stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
  • wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Jednocześnie informujemy, że przestrzeganie wymienionych zasad przyczyni się do ochrony gospodarstw przed tą chorobą, a w razie jej wystąpienia, umożliwi otrzymanie odszkodowań rekompensujących straty.
źr. PUW 
 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułDotacje dla firm za ekspansje na zagraniczne rynki
Następny artykułKardynał Adam Kozłowiecki w Sejmie RP