Strona główna WIADOMOŚCI Co robić z dziećmi w domu podczas ferii?- najlepsze propozycje

Co robić z dziećmi w domu podczas ferii?- najlepsze propozycje

0
Reklama

Nie możecie wyjechać w czasie ferii? Dopadła was i wasze dzieci choroba? Jak nie zanudzić się w domu w czasie ferii? Jak właściwie organizować dzieciom czas? Postaramy się nieco podpowiedzieć, przedstawiając najlepsze propozycje na zabawy i inne zajęcia, które pomogą przetrwać ten trudny okres.

Aktywność przede wszystkim – gry i zabawy w domu

1.      Zabawy i ćwiczenia na drabince gimnastycznej

Tym, czego najbardziej brakuje obecnie naszym dzieciom, jest ruch, aktywność, sport. Bowiem naturalną potrzebą każdego młodego człowieka jest właściwe spożytkowanie nadmiaru swojej energii. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie montaż w domu bądź mieszkaniu drabinki gimnastycznej, która będzie doskonałą alternatywą dla placu zabaw czy boiska sportowego. Drabinka gimnastyczna to narzędzie, które można wykorzystać zarówno do zabawy, jak i ćwiczeń i innych aktywności. Weźmy za przykład drabinki gimnastyczne BenchK, które dostępne są w wielu wariantach i posiadają szeroki wybór dodatkowych akcesoriów, dzięki którym drabinka zyskuje wielofunkcyjne zastosowanie. Przy wykorzystaniu liny do wspinania z huśtawką i kółek gimnastycznych może być miejscem wesołych harców dzieci, zaś z zamontowanym drążkiem czy ławką do ćwiczeń, stanowi idealne narzędzie do codziennej aktywności fizycznej. Dodatkowo nadaje się dla całej rodziny, więc przy jej udziale, w sposób miły, ciekawy, bezpieczny i pożyteczny, czas mogą spędzać wszyscy jej członkowie.

Reklama

2.      Tańce wygibańce

To kolejny sposób na zdrową dawkę ruchu. Wystarczy jedynie trochę miejsca i ulubiona muzyka, by zorganizować prawdziwe „tańce wygibańce” bądź „tańce połamańce”. Tańczyć można indywidualnie lub w parach, można dodatkowo wymyślić swoje własne zasady- na przykład najpierw tańczymy jak roboty, później jak delikatne laleczki czy ciężkie słonie. Można również przygotować różne stroje. Możliwości jest naprawdę wiele a ich wymyślanie to dodatkowa atrakcja.

3.      Tor przeszkód

Zabawa ta wprowadza nutę rywalizacji. Do jej przygotowania potrzebujemy przedmioty, które znajdziemy w domu- im więcej, tym nasz tor będzie dłuższy i ciekawszy. Mogą to być elementy mebli, zabawki, przedmioty codziennego użytku- pamiętajmy jedynie o tym, by było bezpiecznie. Stwórzmy swoje własne zasady- na przykład oprócz pokonywania toru na czas, koniecznym będzie wykonanie dodatkowych czynności- podrzucanie piłką, przysiady, pajacyki- niech będzie to jak najwięcej aktywności i ruchu.

Nauka poprzez zabawę

4.      Rozwiązywanie łamigłówek

Mogą to być kalambury, krzyżówki obrazkowe, zagadki, rebusy- dzięki temu dziecko, jak i cała rodzina, spędzi miło czas na zabawie oraz nauce jednocześnie. Dzieci lubią zadania, które rozwijają u nich zdolność postrzegania, logicznego myślenia, wyobraźni. Warto więc wykorzystać ten czas- można wymyślać własne zadania bądź skorzystać z gotowych, których w sieci jest naprawdę wiele.

5.      Gry planszowe

Na rynku dostępnych jest wiele gier planszowych dla dzieci w każdym wieku, jak i dla całych rodzin. Wiele z nich to gry edukacyjne o różnej tematyce, które z pewnością zainteresują milusińskich. Gry planszowe uczą zdrowej rywalizacji, co z pewnością przełoży się na inne aspekty życia młodego człowieka.

6.      Gry komputerowe

Podobnie jak w przypadku gier planszowych, tak i gier komputerowych jest naprawdę wiele. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że dzieci w wielu wczesnoszkolnym, które mają lekcje online, i tak wystarczająco czasu spędzają przed komputerem. Niemniej nie możemy całkowicie wykluczyć ich z możliwości tego typu rozrywki- warto jednak wybierać gry, które będą uczyć i bawić, choćby na przykład „memory” czy „szybkie myślenie”.

7.      Układanie puzzli

To świetne zajęcie dla całej rodziny. Wyszukiwanie poszczególnych elementów rozwija zmysł wzroku, percepcję, koordynację. Można wybrać także puzzle, które mają różne kształty i figury a nawet teksturę. Cała rodzina może układać jeden wspólny wzór, bądź każdy inny jednakową liczbą elementów- będzie to pewien rodzaj konkurencji.

8.      Prace plastyczne

Wykorzystać możemy różne produkty, nie tylko standardowe kredki czy farby ale również drobne produkty spożywcze, tkaniny, patyki, kamyki, rośliny, itp. Pozwólmy dziecku na odrobinę kreatywności, zaś tak przygotowana praca będzie doskonałym prezentem chociażby na dzień babci i dziadka.

Wspólne obowiązki domowe

9.      Sprzątanie

Sprzątanie domu czy mieszkania również może być świetną zabawą, wystarczy jedynie ustalić, że podczas sprzątania poszukujemy skarbów- mało używane przedmioty kuchenne, szpargały w szufladzie czy zalegające ubrania w szafie- z pewnością znajdziecie nie jedną ciekawą rzecz.

10.  Gotowanie

Wspólne gotowanie może być bardzo przyjemne. Pozwólmy dziecku ustalić menu na obiad czy kolację, dobrać składniki, nakryć do stołu a dodatkowo odmierzyć odpowiednie porcje i przyprawić. Wspomnijmy też o zasadach zdrowego żywienia- będzie miło i pożytecznie w jednym.

Reklama
Poprzedni artykułLatoszyn – najmłodsze uzdrowisko na mapie Polski
Następny artykułOSP na straży środowiska. Jest szansa dla Podkarpacia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!