Strona główna TARNOBRZEG Chmielów, Tarnobrzeg: Powstanie nowoczesne więzienie dla kobiet

Chmielów, Tarnobrzeg: Powstanie nowoczesne więzienie dla kobiet

0
Reklama

Resort sprawiedliwości przygotowuje na Podkarpaciu inwestycje. W Chmielowie, w powiecie tarnobrzeskim powstanie nowoczesny Zakład Karny dla kobiet. Ponadto w Nisku do użytku mają zostać oddane nowe budynki sądu i prokuratury.


O szczegółach tych projektów i ich znaczeniu dla społeczności północnej części województwa podkarpackiego mówili podczas konferencji prasowej  Marcin Warchoł – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RP oraz gen. Jacek Kitliński – Dyrektor Generalny Służby Więziennej RP.
W konferencji, która odbyła się dziś w Sądzie Rejonowym w Nisku, uczestniczyli także  parlamentarzyści, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Maria Kurowska, wojewoda Ewa Leniart, a także Szymon Rożek – Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.
Tuż przez rozpoczęciem konferencji odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego budowy sądu  rejonowego i prokuratury rejonowej w Nisku. Podpisy pod dokumentem złożyli burmistrz Niska, starosta niżański, dyrektor Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu oraz Prokurator Okręgowy w Tarnobrzegu oraz Marcin Warchoł – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RP.
W trakcie konferencji zostały przedstawione założenia budowy i wizualizacja nowej siedziby sądu i prokuratury rejonowej w Nisku oraz nowej inwestycji Służby Więziennej w powiecie tarnobrzeskim.
Nowy Zakład Karny w Chmielowie powstanie na bazie funkcjonującego tam od wielu lat oddziału Aresztu Śledczego w Nisku. Powstanie tu pawilon mieszkalny dla ok. 250 kobiet oraz oddział terapeutyczny leczenia kobiet uzależnionych od alkoholu. Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 -1700 m2, gdzie zatrudnienie znajdzie do 150 odbywających  karę kobiet. W samym zakładzie karnym powstanie około 100 nowych miejsc pracy dla kadry Zakładu Karnego.
W ramach inwestycji powstanie także tzw. dom przejściowy (halfway house) – nowatorska forma penitencjarna oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki penitencjarnej. Jego mieszkańcy będą prowadzić pod nadzorem odpowiednio przygotowanego personelu wspólne gospodarstwo domowe.  Działalność domu przejściowego będzie wspierana przez kuratorską służbę sądową, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe.
Koszt budowy zakładu w Chmielowie szacowany jest na około 40 mln złotych, inwestycja ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat.
źr. UMWP

Reklama