Strona główna WIADOMOŚCI Blisko 1,5 tysiąca terytorialsów rozpoczęło nowy rok szkoleniowy

Blisko 1,5 tysiąca terytorialsów rozpoczęło nowy rok szkoleniowy [foto]

0
15.01.2022 - Straszęcin. Ćwiczenia 3PBOT. Czarna taktyka. Fot. DWOT
Reklama

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady OT rozpoczęli nowy rok szkoleniowy 2022 z wysokiego „C”. Miniony weekend był bardzo intensywny. Blisko 1,5 tys. Terytorialsów spędziło swój wolny czas na placach ćwiczeń całego Podkarpacia, uczestnicząc w szkoleniu indywidualnym, specjalistycznym i zgrywającym. W Nisku i Jarosławiu ochotnicy odbyli kolejne dwa dni szkolenia podstawowego i wyrównawczego.

W działania wspierające zaangażowanych było ponad 150 żołnierzy, którzy realizowali operacje pk. „Silne Wsparcie i Trwała Odporność”.

Reklama

Skoro świt w sobotę 15 stycznia żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli dwudniowe zmagania na placach ćwiczeń całego Podkarpacia. To pierwszy weekend szkoleniowy w nowym 2022 roku. Zajęcia prowadzone były w zorganizowanych modułach szkolenia indywidualnego i specjalistycznego. Prowadzono strzelania bojowe, zajęcia taktyczne, jak również przedsięwzięcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W Nisku i Jarosławiu instruktorzy przeprowadzili kolejne dwa dni zajęć dla żołnierzy – ochotników, którzy zostali wcieleni do 3. PBOT w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Rekruci pierwszy dzień spędzili na strzelnicach garnizonowych wykonując strzelania bojowe z karabinka GROT. Drugiego dnia żołnierze ćwiczyli podstawy taktyki, potrzebne do przetrwania na współczesnym polu walki. W tym roku pododdziały brygady zrealizują ostatni etap szkolenia zgrywającego, jednocześnie kończąc trzyletni cykl kształcenia. Podsumowanie odbędzie się na poligonie w ramach 14-dniowego szkolenia zintegrowanego. forma szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności batalionów w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na społeczne uznanie. Umożliwia również przeprowadzenie zajęć w naturalnych warunkach, w których doskonalimy przedsięwzięcia taktyczne, jak również podnosi poziom procesu dowodzenia.

Żołnierze z dużym entuzjazmem podejmują wyzwania ćwiczeniowe w ich rodzinnych miejscowościach – podkreślił płk Michał Małyska dowódca 3. PBOT. Żołnierze 312 Kompanii Lekkiej Piechoty odbyli dzienno – nocne zajęcia z działań nieregularnych. Mroźne powietrze i intensywny wiatr nie przeszkodziły w przeprowadzeniu zadań zgodnie z opracowanym scenariuszem. Głównym tematem szkolenia Terytorialsów z Rzeszowa, była nauka prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym w dzień i w nocy. Były to pierwsze tego typu zajęcia z tzw. „czarnej taktyki”, więc zaangażowanie żołnierzy było bardzo wysokie.

Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, wszystkie zaplanowane zagadnienia zostały zrealizowane. walka w terenie zurbanizowanym to jeden z trudniejszych tematów w czasie działań bojowych. To właśnie moja kompania jest pododdziałem przeznaczonym do działań miejskich więc muszę poświęcić jak najwięcej czasu aby opanować ten temat do perfekcji. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają zapewnić powszechną ochronę i obronę ludności, mienia państwowego, obiektów użyteczności publicznej i dóbr kultury w stałym rejonie odpowiedzialności. Dlatego też, do tego typu działań przygotowujemy się – mówi por. Krzysztof Urbaś dowódca kompanii.

Reklama
Poprzedni artykułIMGW ostrzega: Silny wiatr do 100 km/h, w górach opady śniegu i zamiecie
Następny artykułNie żyje 66-latek. Został okaleczony przez konia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!