Strona główna HISTORIA Będzie nowe święto państwowe? Jest apel do prezydenta RP

Będzie nowe święto państwowe? Jest apel do prezydenta RP

0
Reklama

Samorządowcy i przedstawiciele instytucji państwowych i historycznych z Wielkopolski złożyli w poniedziałek, 5 września, do Kancelarii Prezydenta wniosek o ustanowienie nowego święta państwowego. Chodzi o rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, 27 grudnia 1918 roku.

Powstanie wielkopolskie, które toczyło się od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego roku następnego, jest jednym z nielicznych powstań w historii Polski, które zakończyło się sukcesem. Dążący do niepodległości mieszkańcy Wielkopolski domagali się przyłączenia ich ziem do Rzeczpospolitej, tuż po zakończeniu I wojny. Mieszkańcy tych ziem wystąpili przeciw Republice Weimarskiej, umacniając niepodległość nowo odradzającego się kraju Lecha.

Reklama

Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. O ustanowienie nowego święta państwowego zabiegają wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii- podał portal Money.pl.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek powiedział dla PAP, że według planów to prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, której celem będzie ustanowienie nowego święta.

27 grudnia byłby wówczas dniem wolnym od pracy. Możliwe, że dzień ten jako święto będziemy obchodzić jeszcze w tym roku.

Reklama
Poprzedni artykułPodkarpaccy terytorialsi mają nowego zastępcę brygady
Następny artykułOd nowego roku czeka nas kolejna podwyżka. Gaz mocno pójdzie w górę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj