Przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość z udziałem działaczy Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowali dziś w Rzeszowie konferencję prasową, podczas której powiedzieli o akcji „Kwiaty Wołynia”. Jest to akcja upamiętniająca ofiary tzw. „Krwawej Niedzieli”, czyli rzezi Polaków na Wołyniu dokonanej 11 lipca 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA.
Kwiaty Wołynia to ogólnopolska akcja społeczna zapoczątkowana w 2021 roku przez środowiska patriotyczne i narodowe. Celem akcji jest nieustanne przypominanie o polskim dziedzictwie Kresów. Symbolem akcji jest kwiat lnu, rośliny powszechnie znanej na terenach kresowych, która kwitnie bardzo krótko na niebiesko, na przełomie czerwca i lipca, a więc w czasie, kiedy rozgrywały się na tamtym obszarze najczarniejsze sceny zbrodni ludobójstwa.
Nosząc symbol kwiatu lnu wyrażamy swoją pamięć o jasnych i ciemnych kartach historii dawnych województw: wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego. A w szczególności pamiętamy o naszych Rodakach, ofiarach tamtych zbrodni, którzy po dziś dzień nie doczekali się godnego pochówku.
– Musimy o tym pamiętać, jeśli chcemy zachować naszą tożsamość. Nie możemy zapomnieć o okrutnej śmierci naszych Rodaków – mówi Tomasz Buczek, lider Ruchu Narodowego. – Wzywamy do tego, aby pamiętać o pomordowanych, zwłaszcza w tym ostatnim czasie, kiedy widzimy w jaki sposób prowadzona jest polityka naszego Rządu w tej sprawie – dodaje.
– My jako środowiska patriotyczne nie boimy się mówić prawdy o tym ludobójstwie, o tej czystce etnicznej przeprowadzonej na Polakach na Wołyniu, Polesiu i Małopolsce Wschodniej – powiedziała Karolina Pikuła, przewodnicząca okręgu Konfederacji Korony Polskiej. – My nie żądamy żadnej zemsty, a jedynie pamięci i hołdu dla tamtych naszych ofiar. Ale również domagamy się zakazu propagowania banderyzmu, nie tylko w Polsce, ale także na Ukrainie – uzupełnia Karolina Pikuła.
– Jako Młodzież Wszechpolska przeprowadziliśmy w dniu dzisiejszym akcję przed przejściem granicznym w Medyce, gdzie ustawiliśmy kilkadziesiąt krzyży symbolizujących tych kilkadziesiąt miejscowości w których dokonano zbrodni na polskiej ludności. – przekazuje Marcin Kowalski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej. – Jeżeli nie zmieni się podejście władz polskich i ukraińskich w sprawie zbrodni Wołyńskich, to my będziemy ten symboliczny cmentarz krzyży sukcesywnie poszerzać.
Na koniec konferencji uczestnicy złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni na Wołyniu, oraz zaprosili na wieczornicę poświęconą wydarzeniom na Wołyniu 80 lat temu. Wieczornica odbędzie się w dniu dzisiejszym o godzinie 21:00 pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie.








