Strona główna WIADOMOŚCI Zabytkowa polichromia w Lubaczowie odzyska dawny blask

Zabytkowa polichromia w Lubaczowie odzyska dawny blask

0
Reklama

W Muzeum Kresów w Lubaczowie podpisano umowę na dotację z pieniędzy pozyskanych przez samorząd województwa z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Podpisy pod nią złożyli wicemarszałek Piotr Pilch oraz proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM w Lubaczowie ks. kan. Andrzej Stopyra.

Podczas aktu podpisania umowy, sygnatariuszom towarzyszyli: Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, starosta lubaczowski Zenon Swatek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP Robert Godek, dyrektor szpitala w Lubaczowie Piotr Cencora oraz dyrektor Muzeum Kresów Piotr Zubowski wraz z pracownikami.

Reklama

Konkatedra Lubaczowska uzyskane wsparcie finansowe w kwocie 1,5 mln złotych przeznaczy na konserwację zabytkowej polichromii we wnętrzu kościoła pw. Św. Stanisława BM. Projekt zakłada konserwację malowideł we wnętrzu kościoła, których autorem jest znany lwowski malarz Bronisław Gawlik z pierwszej połowy XX wieku.

Zabytkowa polichromia, która znajduje się w prezbiterium sanktuarium przedstawia medaliony z podobiznami polskich świętych i błogosławionych: Stanisława BM, Jadwigi Śląskiej, Jacka, Czesława, Wincentego Kadłubka i Kazimierza Królewicza. Na łuku tęczowym jest scena „Ukrzyżowania”, na tle przedstawionej panoramy Jerozolimy. Są to elementy zachowane, a dzięki zaplanowanym pracom uda się przywrócić te, które zostały zamalowane w okresie powojennym.

Podpisanie tej umowy stanowi wyjątkowy moment dla naszego regionu i dla wszystkich, którzy troszczą się o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki tym środkom finansowym, będziemy mogli wspólnie przeprowadzić prace konserwatorskie, aby zachować ten niezwykły kościół dla przyszłych pokoleń. Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest nie tylko inwestycją w naszą historię, ale także w naszą tożsamość kulturową – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

Jesteśmy wdzięczni województwu podkarpackiemu za przygotowanie i złożenie wniosku, dzięki któremu uzyskane wsparcie finansowe, umożliwi nam przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich przy naszym kościele, abyśmy mogli cieszyć się jego pięknem przez kolejne lata – powiedział ks. Andrzej Stopyra.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem. W ramach Programu Województwo Podkarpackie otrzymało dotację na 17 zadań na łączną kwotę 29 204 771,63 zł.

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!