Strona główna WIADOMOŚCI Wojsko przejmuje Fabrykę Wagonów w Gniewczynie. Podpisano akt notarialny

Wojsko przejmuje Fabrykę Wagonów w Gniewczynie. Podpisano akt notarialny

0
Reklama

W dniu dzisiejszym doszło do podpisania aktu notarialnego pomiędzy PKP Cargo Tabor Usługi (CTU) a Ministerstwem Obrony Narodowej  na mocy którego właścicielem fabryki wagonów w Gniewczynie zostanie wojsko. Zdecydowały względy bezpieczeństwa państwa. To wielka szansa dla powiatu przeworskiego, który posiada wieloletnie tradycje produkcji dobrych, nowoczesnych wagonów. To też szansa na nowe miejsca pracy i rozwój Podkarpacia. – Bez wątpienia będą tam teraz potrzebni do pracy wykwalifikowani, doświadczeni pracownicy cywilni, często byli pracownicy fabryki, których wiedza i umiejętności będą bardzo pomocne – mówi europoseł Tomasz Poręba

– Jestem szczęśliwy, że po wielu latach starań i zabiegów udało się ostatecznie pozytywnie rozwiązać przyszłość Fabryki Wagonów w Gniewczynie. Trafi ona w ręce polskiego wojska, co jestem przekonany pozwoli na przywrócenie w niej produkcji, da nowe miejsca pracy i podniesie rozwój regionu przeworskiego i całego Podkarpacia.  Walka o Gniewczynę trwała przez wiele ostatnich lat i niewielu dawało szansę, że uda się uratować fabrykę, zwłaszcza gdy przed 2015 rokiem została sprzedana słowackiemu właścicielowi. Udało się ją wykupić przez PKP Cargo. Potem rozważane były różne koncepcje przywrócenia produkcji. Ostatecznie zdecydowano się, biorąc pod uwagę interesy bezpieczeństwa państwa, na umiejscowienie w fabryce produkcji wojskowej. Chcę bardzo za tę decyzję podziękować Ministrowi Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, jego zastępcy Michałowi Wiśniewskiemu, ministrowi Sasinowi oraz władzom PKP Cargo i Cargo Tabor Usługi (CTU) – dodał europoseł Tomasz Poręba, który od lat zabiegał o powrót produkcji w zakładach w Gniewczynie.

Reklama

Fabryka przez wiele lat była wiodącym na rynku podmiotem zajmującym się produkcją i modernizacją taboru towarowego i jednym z największych pracodawców w powiecie zatrudniającym ponad tysiąc pracowników. Niestety po sprzedaży słowackiemu właścicielowi, w październiku 2014 r. spółka Fabryka Wagonów Gniewczyna S.A. ogłosiła niewypłacalność i została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej z powodu skomplikowanej sytuacji własnościowej, organizacyjnej, jak i finansowej. W Fabryce Wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej pracowało kiedyś 1300 osób.

Reklama
Poprzedni artykułJest areszt dla 25-latka za pobicie
Następny artykułPijany rowerzysta wjechał w samochód osobowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!