Strona główna DĘBICA W Dębicy powstała farma solarna

W Dębicy powstała farma solarna

0
Reklama

Elektrownia fotowoltaiczna pozwoli zwiększyć produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne, tym samym ograniczone zostaną koszty zakupu energii z sieci. W marcu udało się wyprodukować pierwsze kilowatogodziny energii.

W godzinach największego nasłonecznienia instalacja zabezpieczy 70 – 90 proc. bieżącego zapotrzebowania mocy. W skali roku realnie jest to ok. 20-25 proc. energii, którą zużywa się na potrzeby Stacji Uzdatniania Wody.

Reklama


Pierwsze działania, związane z projektem rozpoczęły się 4 lata temu, od opracowania koncepcji inwestycji. Koszt budowy instalacji wyniósł 988 tys. zł, w tym 682 tys. zł to refundacja ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wykonawcą robót była firma FLEXIPOWER GROUP Sp zo.o. Sp.K.


Warto przypomnieć, że fotowoltaika nie jest jedynym sposobem uzyskiwania energii ze źródeł nazywanych powszechnie alternatywnymi. Wodociągi Dębickie od 2012 roku w module kogeneracyjnym zainstalowanym na terenie oczyszczalni ścieków w pełni zagospodarowują produkt uboczny procesu oczyszczania ścieków – biogaz – wytwarzając z niego energię elektryczną i cieplną na potrzeby własne oczyszczalni i budynków administracyjnych.
ź: UM Dębica

Reklama
Poprzedni artykułBudowa drogi S-19 na odcinku Jeżowe – Nisko 3.05.2020 [FILM]
Następny artykułStrażak ochotnik podpalał trawy. Nie potrafił wyjaśnić dlaczego