Strona główna HISTORIA Tragiczna historia miasta. Pacyfikacja Leżajska przez hitlerowców

Tragiczna historia miasta. Pacyfikacja Leżajska przez hitlerowców

0
Reklama

28 maja 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja Leżajska przez oddziały niemieckiej policji, żandarmerii i wojska. To tragiczne zdarzenie pochłonęło w sumie 47 ofiar.

Nad ranem siły niemieckie otoczyły miasto. Jednocześnie gestapo przystąpiło do przeszukiwania domów, aresztując podejrzanych o działalność konspiracyjną. Około 300 mieszkańców doprowadzono przed budynek miejscowego sądu i podzielono na 4 grupy.

Pierwszą, złożoną z 28 mężczyzn, zaprowadzono na ul. Podzamcze (obecnie ul. 28 Maja) i rozstrzelano; drugą, ośmioosobową, zabrano na gestapo do Jarosławia – zamordowano dwóch aresztowanych; trzecią, około stuosobową, wywieziono do obozów koncentracyjnych; pozostałych – zwolniono. W dniu pacyfikacji Leżajska, w różnych jego miejscach, gestapo zamordowało 10 osób. Kolejne siedem – straciło życie w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Sachsenhausen. Akcja trwała do godzin popołudniowych.

Reklama

Pacyfikacja przeprowadzona została siłami około 2000 żołnierzy Wehrmachtu ze 154 dywizji gen. por. Friedricha Altrichtera, przy udziale jednostki kawalerii liczącej 120 – 150 koni, kompani „Kałmuków” i SS żandarmerii.  Była ona odpowiedzią hitlerowców na silną działalność struktur Armii Krajowej na tym terenie, a bezpośrednio łączyła się z przeprowadzonymi przez podziemie akcjami likwidacji niemieckich konfidentów.
W rocznicę tragicznych zdarzeń organizowane są często rekonstrukcje przypominające tę historię:

Reklama
Poprzedni artykułĆwiczenia wojskowe PUMA 22
Następny artykułNad Jezioro Solińskie wraca strefa ciszy