Strona główna HISTORIA Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Znasz je?

Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Znasz je?

0
Reklama

Wielkanocna niedziela to najważniejsze dla katolików święto. Wierni gromadzą się o wczesnych godzinach na mszy świętej zwanej rezurekcją, która symbolizuje Zmartwychwstanie Pańskie.

Tego dnia w minionych latach wierni witali się ze sobą słowami „Chrystus Zmartwychwstał”, ukazujących jak wielkim wydarzeniem było ów Zmartwychwstanie. Osoba druga odpowiadała „Prawdziwie Zmartwychwstał”.

Reklama

Po Rezurekcji, jak nakazuje tradycja, zasiada się do śniadania wielkanocnego, które zaczyna się zawsze dzieleniem się święconym jajkiem i życzeniami, „aby w zdrowiu i pomyślności Bóg dozwolił doczekać następnego Zmartwychwstania Pańskiego”. Podczas śniadania mieszkańcy Podkarpacia jedzą to, co poświęcili dzień wcześniej w koszykach. Daniem głównym jest żurek lub biały barszcz, do tego święcona kiełbasa, jaja, chrzan, chleb i masło.

Jak podają dane historyczne, w niektórych wioskach okolic Przeworska np. w Grzęsce praktykowano zwyczaj, że w tym dniu, a częściej w Poniedziałek Wielkanocny, gospodarz po uroczystym śniadaniu szedł na swoje pola, by w ich rogach „posadzić” krzyżyki zrobione z gałązek kłokoczki, poświęconych w palmie wielkanocnej, oraz małą palemkę zrobioną z pozostałych jej komponentów. Ten zwyczaj wraz z pokropieniem pola wodą poświęconą w Wielką Sobotę składał się na swoistą prośbę o Boże błogosławieństwo.

Według legendy Jan III Sobieski powracając z Wiednia podarował mieszkańcom Wielopola Skrzyńskiego bęben turecki i na pamiątkę tego wydarzenia właśnie, dobosz zwołuje za jego pomocą mieszkańców na rezurekcję.

W czasie rezurekcji tradycją jest strzelanie. Niegdyś strzelano ze strzelb, pistoletów, moździerzy. Dziś w niektórych miejscowościach np. w powiecie przemyskim, w czasie procesji rezurekcyjnej strzela się petardami.

Charakterystyczne są straże grobowe, a wśród nich tzw. turki.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!