Strona główna POLITYKA Tarnów przyłączony do Podkarpacia? Debata dwóch województw

Tarnów przyłączony do Podkarpacia? Debata dwóch województw

0
Reklama

W piątek w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyło się wspólne posiedzenie Zarządów Województwa Małopolskiego i Województwa Podkarpackiego na czele z Marszałkami Witoldem Kozłowskim i Władysławem Ortylem wraz z delegacjami. Spotkanie dotyczyło wymiany doświadczeń między oboma regionami i nakreślenia wspólnych perspektyw na najbliższe lata.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w kwietniu 2019 roku, ich cykliczność przerwała pandemia koronawirusa i wybuch wojny na Ukrainie. Jak zaznacza jednak Gospodarz Małopolski, w tym czasie nie ustała współpraca obu województw.

Reklama

Podejmowaliśmy szereg działań na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy przybywali do naszego kraju przez województwo podkarpackie. Ale wspólne działania nie ustawały też na innych polach. Za ten stały kontakt i wzorową współpracę serdecznie dziękuję panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi. Dzisiaj omówiliśmy szereg projektów, które wychodzą w przyszłość. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się je zrealizować i zachować tę cenną synergię między naszymi województwami

– mówi Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

 Tarnów dołączony do Podkarpacia?

Taką propozycję przedstawił dr Łukasz Zaborowski, autor raportu „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju”, opublikowanego przez Instytut Sobieskiego.

Potencjalny obszar ciążenia Tarnowa jest mocniej ograniczony od zachodu, ze względu na sąsiedztwo metropolitalnego Krakowa oraz bliskość historycznej granicy na Wiśle. Natomiast na wschodzie – rozleglejsze okręgi Dębicy i Mielca leżą już w województwie podkarpackim. Przeniesienie Tarnowa do podkarpackiego zwiększa równowagę układu, pomniejszając województwo małopolskie, obecnie 4. co do wielkości w kraju. Wraz z Tarnowem do podkarpackiego przechodzą Brzesko i Gorlice. W przypadku Gorlic jest to powrót do stanu sprzed roku 1975, w zgodzie też z obecną przynależnością do diecezji rzeszowskiej. Zniesiona zostaje granica rozcinająca „naftowe” pasmo osadnicze w Dołach Jasielsko-Sanockich. Jakkolwiek układ ten jest oddzielony orograficznie od Kotliny Sądeckiej, odcięcie Gorlic od Nowego Sącza jest wadą proponowanego rozwiązania- można przeczytać w raporcie.

Absolutnie stoimy na stanowisku, że obecny podział w południowej Polsce jest absolutnie optymalny i my tutaj nie dostrzegamy takich tendencji, aby można było dokonywać jakichkolwiek zmian – stwierdził Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.

Żeby zamknąć te, że tak powiem mniejsze lub większe sensacje terytorialne, mogę powiedzieć: „Nie przenoście nam stolicy do Tarnowa” – dodając, że współpraca między sąsiadującymi regionami jest wzorcowa- mówił Władysław Ortyl, marszałek woj. Podkarpackiego.

Debata nad turystyką

Przestrzenie, które nakreślono do wspólnej współpracy to między innymi rozwój Głównego Szlaku Beskidzkiego, wzmacnianie współpracy w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju turystycznego Karpat, w tym rozwoju, aktywizacji i promocji Szlaku Kultury Wołoskiej oraz starania o wpisanie go na listę Europejskiego Szlaku Kultury czy współpraca w zakresie budowy spójnej sieci tras i szlaków rowerowych przebiegających przez teren obu województw, co uwzględnia m.in. rozbudowę Wiślanej Trasy Rowerowej czy Velo Metropolis.

Wspólne działania dotyczą także komunikacji kolejowej czy infrastruktury drogowej – szczególnie drogi wojewódzkiej 984, łączącej Małopolskę (Tarnów) z Podkarpaciem (Mielec). W planach województw są także budowy obwodnic Lisiej Góry, Mielca (etap II) i Radomyśla Wielkiego.

Podkarpacie i Małopolska mają swoją tradycję współpracy, te relacje powinny być cały czas podkreślane i wzmacniane dla dobra naszych mieszkańców, którzy każdego dnia przekraczają wzajemnie granice naszych województw, dojeżdżając do pracy czy uczelni. Dzisiaj mieliśmy okazję podzielić się wieloma praktykami, które przynoszą efekty po obu stronach. Możemy wzmocnić istniejące projekty i wdrożyć nowe pomysły w naszych województwach

– mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Oba województwa zdecydowały się również na złożenie wspólnej petycji Zarządów Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Finansów o zwiększenie dotacji celowej na działania parków krajobrazowych. Obecnie Małopolska i Podkarpacie zajmują 13 i 14 miejsce pod względem wysokości dotacji rządowej, pod względem powierzchni parków krajobrazowych Podkarpacie zajmuje natomiast pierwsze miejsce w Polsce.

Reklama
Poprzedni artykułObok portu lotniczego w Jasionce powstanie stacja Orlenu
Następny artykuł„Super Nowości” żegnają się z papierowym wydaniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!