Strona główna DĘBICA Solidny mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

Solidny mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

0
Reklama

Od niedawna obowiązują nowe stawki mandatów karnych za wykroczenia drogowe. Kierujący porsche, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych.

Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejście, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych. Od niedawna obowiązuje nowy taryfikator, który podniósł wysokość grzywien za najbardziej niebezpieczne i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. Niestety mimo tego policjanci wciąż ujawniają niebezpieczne zachowania kierowców, którzy lekceważą obowiązujące przepisy i popełniają wykroczenia mimo zaostrzonych kar.

Reklama

11 października w Dębicy na ulicy Rzeszowskiej w godzinach nocnych, policjanci z dębickiej drogówki interweniowali wobec 21-latka kierującego porsche. Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Zgodnie z nowym taryfikatorem, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na jezdnię grozi mandat 1500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Kierowco, przypominamy:

  • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki, itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice, jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Wystarczy wdrożyć te zachowania w praktyce, aby nie stwarzać zagrożenia w okolicach przejść dla pieszych i uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są mandaty karne oraz punkty karne.

Reklama
Poprzedni artykułRuszyła apelacja ws. 30-latka oskarżonego o gwałt na 16-latku
Następny artykułKierował pijany, spowodował wypadek i uciekł. Trafił do aresztu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!