Strona główna WIADOMOŚCI Robot Da Vinci od roku służy na Podkarpaciu

Robot Da Vinci od roku służy na Podkarpaciu

0
Reklama

Decyzja w sprawie robotyki, którą podjęliśmy przed rokiem była doskonałym wyborem. Jakość życia mieszkańców i innowacje to dla nas konkretne działania – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok istnienia Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

Posłowie, lekarze, naukowcy, przedstawiciele Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, a także Uniwersytetu Rzeszowskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, firmy Synektik spotkali się, by podsumować pierwszy rok działania w strukturze rzeszowskiego szpitala Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej. Operacje z użyciem robota Da Vinci rozpoczęły się w szpitalu na Szopena w kwietniu 2021 roku. W ciągu roku przeprowadzono tam ponad 200 operacji urologicznych oraz kilkanaście ginekologicznych.

To ważny dzień dla mieszkańców Podkarpacia, bo dziś widzimy, że stawiając na robotykę postawiliśmy na wdrożenie w zakresie medycyny konkretnych innowacji, czyli tego, z czego chcemy jako  region być dumni. Jako samorząd województwa odpowiedzialny za kierunki rozwoju regionu chcemy i stawiamy na jakość życia, a z tym wiąże się między innymi wprowadzanie najnowszych rozwiązań w sferze ochrony zdrowia – podkreślał gospodarz województwa marszałek Władysław Ortyl.     

Marszałek przedstawił historię kilku lat starań samorządu województwa o to, aby zabiegi z użyciem robota chirurgicznego mogły się odbywać na Podkarpaciu i być dostępne dla mieszkańców regionu.

Reklama

Na 2022 rok w budżecie województwa zapisaliśmy 10 mln złotych na zakup własnego systemu robotycznego. Teraz trwa kompilacja montażu finansowego i procedur niezbędnych w tym zakresie, abyśmy mieli własnego robota, który będzie służył mieszkańcom regionu –  podkreślił marszałek Ortyl – Robotyka to przyszłość, a rozwijając region myślimy o tych, którzy chcą tu mieszkać, chcą tu inwestować i studiować. Innowacyjność tworzy atmosferę rozwoju i my to świetnie rozumiemy – zaznaczył marszałek.  

Gośćmi konferencji byli posłowie na sejm RP,  w tym członkowie sejmowej Komisji Zdrowia oraz Podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia  i innowacyjności w medycynie. Jej przewodnicząca poseł Violetta Porowska podkreślała, jak ważną decyzję podjął wspólnie samorząd województwa oraz szpital, stawiając na rozwój robotyki.

źr. UMWP

Reklama
Poprzedni artykułUruchomią pociągi z Zagórza do Ustrzyk Dolnych
Następny artykułPaweł Paczul przegrał zakład ze Stalą Mielec. Wystąpił w stroju Borata [video]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj