Decyzja w sprawie robotyki, którą podjęliśmy przed rokiem była doskonałym wyborem. Jakość życia mieszkańców i innowacje to dla nas konkretne działania – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok istnienia Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.
Posłowie, lekarze, naukowcy, przedstawiciele Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, a także Uniwersytetu Rzeszowskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, firmy Synektik spotkali się, by podsumować pierwszy rok działania w strukturze rzeszowskiego szpitala Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej. Operacje z użyciem robota Da Vinci rozpoczęły się w szpitalu na Szopena w kwietniu 2021 roku. W ciągu roku przeprowadzono tam ponad 200 operacji urologicznych oraz kilkanaście ginekologicznych.
To ważny dzień dla mieszkańców Podkarpacia, bo dziś widzimy, że stawiając na robotykę postawiliśmy na wdrożenie w zakresie medycyny konkretnych innowacji, czyli tego, z czego chcemy jako region być dumni. Jako samorząd województwa odpowiedzialny za kierunki rozwoju regionu chcemy i stawiamy na jakość życia, a z tym wiąże się między innymi wprowadzanie najnowszych rozwiązań w sferze ochrony zdrowia – podkreślał gospodarz województwa marszałek Władysław Ortyl.
Marszałek przedstawił historię kilku lat starań samorządu województwa o to, aby zabiegi z użyciem robota chirurgicznego mogły się odbywać na Podkarpaciu i być dostępne dla mieszkańców regionu.
Na 2022 rok w budżecie województwa zapisaliśmy 10 mln złotych na zakup własnego systemu robotycznego. Teraz trwa kompilacja montażu finansowego i procedur niezbędnych w tym zakresie, abyśmy mieli własnego robota, który będzie służył mieszkańcom regionu – podkreślił marszałek Ortyl – Robotyka to przyszłość, a rozwijając region myślimy o tych, którzy chcą tu mieszkać, chcą tu inwestować i studiować. Innowacyjność tworzy atmosferę rozwoju i my to świetnie rozumiemy – zaznaczył marszałek.
Gośćmi konferencji byli posłowie na sejm RP, w tym członkowie sejmowej Komisji Zdrowia oraz Podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie. Jej przewodnicząca poseł Violetta Porowska podkreślała, jak ważną decyzję podjął wspólnie samorząd województwa oraz szpital, stawiając na rozwój robotyki.
źr. UMWP