Strona główna CIEKAWOSTKI Ponad stuletnia lipa z iwonickiego lasu wreszcie ma imię

Ponad stuletnia lipa z iwonickiego lasu wreszcie ma imię

0
Reklama

Rozstrzygnięty został konkurs na imię dla 10-pniowej lipy rosnącej w Nadleśnictwie Dukla na terenie lasu iwonickiego. Wygrała propozycja „Iwonicka Hydra” nadesłana przez panią Agnieszkę z Klimkówki. Leśnicy z Dukli wystąpią też do Rady Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój o uznanie drzewa za pomnik przyrody.

– Na konkurs wpłynęło 17  propozycji, natomiast wybrana spośród nich „Iwonicka Hydra” wydaje się najlepiej nawiązywać do charakteru drzewa i miejsca, w którym rośnie – mówi Magdalena Misiorowska z RDLP w Krośnie, organizatorka konkursu.  

Reklama

Lipa rośnie w głębi drzewostanu nieopodal ścieżki na górę Przedziwną. Od kilku tygodni odwiedzają ją kuracjusze w ramach cotygodniowych „Spacerów z leśnikiem”, które odbywają się w czwartki.

– Ponieważ coraz więcej jest chętnych, by spotkać się z tą niezwykłą lipą, przystosowaliśmy dojście do niej dla osób mniej sprawnych. W błotnistym miejscu położona została drewniana kładka, która pozwala na bezpieczne przejście – mówi Stanisław Gazda, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Dukla. –  Przygotowujemy też wniosek do Rady Miasta i Gminy o uznanie drzewa za pomnik przyrody.

Duże wrażenie sprawia nie tylko jej łączny obwód pni „Iwonickiej Hydry” sięgający 820 cm, ale i wysokość – 33 m – duża, jak na ten gatunek. Zapewne jej pnie liczą sobie ponad 120 lat. W bezpośrednim sąsiedztwie można również zobaczyć okazałe jawory i buki, a także XIX-wieczne odwierty ropy naftowej.

źr. RDLP Krosno

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!