Strona główna WIADOMOŚCI Nowi kandydaci rozpoczęli przygodę z WOT

Nowi kandydaci rozpoczęli przygodę z WOT

0
Reklama

Tydzień temu ponad 80 kandydatów na żołnierzy 3.PBOT rozpoczęło szkolenie w Dębicy, pierwsze strzelanie bojowe w Mielcu już za nimi. Tymczasem w sobotę kolejni rekruci stawili się, by dołączyć do podkarpackich terytorialsów.

Mundury terytorialsów 23 kwietnia założyło ponad 80 ochotników, którzy jeszcze tego samego dnia trafili do 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy, gdzie rozpoczęli od razu szkolenie. Mają już za sobą pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm karabinka GROT, poznali podstawy taktyki czy medycyny pola walki. Kolejnych ponad 50 chętnych właśnie do nich dołączyło – 7 maja odbyło się już czwarte powołanie do podkarpackich terytorialsów od początku roku.

Reklama

Powołanie to pierwszy dzień tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Udział w szkoleniu biorą ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszy dzień to przyjęcie żołnierzy na ewidencję, umundurowanie i wyekwipowanie. Również w tym dniu wcieleni kandydaci zostają poddani testowi oceny sprawności fizycznej tzw. „test wejściowy” oraz badaniu współczynników budowy ciała. Ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze adresowane jest do tych, którzy już mieli styczność z wojskiem i złożyli przysięgę wojskową albo byli funkcjonariuszami służb bezpieczeństwa publicznego.

Szesnastodniowe szkolenie to dopiero początek drogi , jaką muszą przejść ochotnicy. Po przysiędze czekają ich obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się w weekendy. By osiągnąć pełną gotowość i uzyskać status „combat ready” żołnierz WOT szkoli się trzy lata. Żołnierze będą powoływani na ćwiczenia do batalionów, które są zlokalizowane najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Decyzję o założeniu munduru od stycznia podjęło ponad 300 ochotników, jest to przejawem ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo oraz ojczyznę. Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 22 maja w Rzeszowie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu i Przemyślu.

W sposób ciągły trwa rekrutacja dla chętnych, którzy zgłaszają chęć służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ochotnicy, którzy podjęli decyzję wstąpienia w szeregi podkarpackiej Brygady już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Reklama
Poprzedni artykuł„Łączą nas drzewa” akcja sadzenia w Kolbuszowej
Następny artykułJak sytuacja na szlakach górskich? Jest komunikat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!