Strona główna WIADOMOŚCI Minister Przemysław Czarnek na Podkarpaciu. Uczelnie z subwencjami

Minister Przemysław Czarnek na Podkarpaciu. Uczelnie z subwencjami

0
Minister Czarnek fot. źr. mein.gov.pl
Reklama

28 stycznia br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się z rektorami podkarpackich uczelni zawodowych.

Podczas wizyty w Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu minister Przemysław Czarnek mówił o potrzebie kształcenia wykwalifikowanych pracowników przez uczelnie zawodowe. Wskazywał na braki kadrowe w zawodach medycznych, które mogą zostać uzupełnione przez absolwentów kierunków położniczych, pielęgniarskich, lekarskich czy kierunku ratownictwo medyczne. 

Reklama

– Ogromnie się cieszę, że uczelnie zawodowe, w tym uczelnie na Podkarpaciu, rzeczywiście stawiają na kierunki, które są potrzebne dzisiaj, w tym kierunki medyczne. Zachęcam do myślenia o kierunkach lekarskich. Inaczej nie uzupełnimy braków kadrowych – mówił minister Czarnek. 

Szef MEiN wskazywał na potrzebę promocji szkolnictwa zawodowego kształcącego na potrzeby rynku pracy. Podkreślił również, że rozwijanie różnych umiejętności i kompetencji już u najmłodszych uczniów jest możliwe dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”. 

– Projekt zawodowych centrów umiejętności powstaje, żeby rozwijać jeszcze bardziej kształcenie zawodowe. Program „Laboratoria Przyszłości”, nowoczesnych pracowni technicznych, ma  pomóc w odkrywaniu talentów wśród uczniów szkół podstawowych, po to, żeby mogli oni podejmować decyzję o uczeniu się w szkołach zawodowych, a później, żeby przychodzić tu, na uczelnie, i zdobywać konkretne zawody i konkretne umiejętności, których my wszyscy potrzebujemy – wyliczał minister Przemysław Czarnek.

Podczas spotkania na ręce rektorów Minister Edukacji i Nauki przekazał symboliczne czeki dla poszczególnych uczelni. Środki te zostaną przeznaczone na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego. 

Środki finansowe otrzymały: 

  • Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku – 556,5 tys. zł
  • Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu – 504,3 tys. zł
  • Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie – 1 097 100 zł
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu – 322,9 tys. zł.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!