Strona główna CIEKAWOSTKI „Kwiczoł” w Rymanowie. Tu znany aktor zagrał w „westernie” (VIDEO)

„Kwiczoł” w Rymanowie. Tu znany aktor zagrał w „westernie” (VIDEO)

0
Źr. Kadr z serialu "Janosik" (reż. J. Passendorfer)
Reklama

W książce Marka Szymańskiego „Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale” na mapie Polski autor nie zamieścił ani jednej lokalizacji związanej z Podkarpaciem. Jednak nawet mało wprawny kinoman zdaje sobie sprawę, że na terenie naszego województwa powstało wiele i to popularnych filmów. Spróbujemy je wymienić w osobnym artykule, warto jednak przypomnieć o ciekawej inicjatywie Podkarpackiej Komisji Filmowej. W tym roku w Jarosławiu w ramach Podkarpackiego Szlaku Filmowego omówiono kilka regionalnych lokacji, które posłużyły za scenografię i pojawiły się na ekranach.

Dziś chcieliśmy przypomnieć o filmie, który do historii polskiego kina przeszedł jako „pierwszy polski western”. W zasadzie „eastern”, ponieważ akcja toczy się nie na „dzikim zachodzie”, a w nieodkrytych dla większości ówczesnych Polaków Bieszczadach. Jak podaje internetowa encyklopedia „filmpolski.pl”, obraz kręcono w Lesku, wsi Tworylne nad Sanem w Bieszczadach, Kamieniołomie Strzeblów w Sobótce, nieopodal Wisłoka pod Beskiem, wsi Krywe w gm. Lutowiska, obok przełomu Wisłoka pod Mymoniem i na drodze przy kapliczce w Króliku Wołoskim. Miasteczko pojawiające się w filmie to zabudowania Rymanowa, przede wszystkim wieża kościoła farnego, kamienice oraz tzw. „kogutek”.

Reklama

Głównego bohatera w filmie zagrał Bogusz Bilewski – wówczas 27-letni aktor, obsadzany szczególnie w rolach amantów. To on najbardziej zapadł w pamięć mieszkańcom, którzy pojawiali się przed kamerą jako statyści lub obserwowali proces produkcji. Jeszcze po latach wspominali przy okazji emisji „Janosika„, że spotkali młodego „Kwiczoła”. Prócz niego w „Rancho Texas” pojawili się: niezapomniany Wiesław Gołas, Teresa Iżewska (Kanał, Podróż za jeden uśmiech) czy znany z rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej Zdzisław Kozień.

Warto jeszcze wspomnieć, że Bogusz Bilewski w drugiej połowie lat 60-tych, pojawił się także na planie filmowym w Lutowiskach przy okazji kręcenia „Pana Wołodyjowskiego” i „Przygód Pana Michała„. Wcielił się tam w rolę pułkownika Muszalskiego.

Poprzedni artykułWypadek wozu strażackiego pod Leżajskiem (Foto)
Następny artykułSzkło z okularów wbiło się w twarz turystyce. Silny wiatr uniemożliwiał lądowanie LPR do mężczyzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!