Strona główna DĘBICA Krzysztof Penderecki nie żyje. Urodzonego w Dębicy kompozytora żegna cały świat

Krzysztof Penderecki nie żyje. Urodzonego w Dębicy kompozytora żegna cały świat

0
Reklama

Dzisiaj nad ranem, w wieku 86 lat, zmarł światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki.  Kawaler Orderu Orła Białego urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy.


Krzysztof Penderecki zmarł w swoim domu w Krakowie. Z całego świata pojawiałą się kondolencje.


Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął na prywatnych lekcjach gry na fortepianie, z których szybko zrezygnował. Uczucie Pendereckiego do muzyki pojawiło się w momencie, w którym zobaczył skrzypce swojego ojca. W gimnazjum założył zespół i animował życie muzyczne Dębicy, na studia wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę kompozycji. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Ukończył je w 1958 roku i został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki był wykładowcą w Volkwang Hochschule für Musik w Essen (Niemcy). W roku 1968 otrzymał stypendium w Niemczech w ramach wymiany studentów (DADD). W 1972 roku został mianowany rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej.Penderecki szybko zyskał międzynarodową sławę. Jego utwory znalazły się w takich filmach jak „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.
W 2005 roku profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. W 2008 roku Krzysztof Penderecki odebrał nagrodę filmową „Orły 2008” za muzykę do filmu Katyń Andrzeja Wajdy.

Reklama
Reklama