Dzisiaj nad ranem, w wieku 86 lat, zmarł światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki.  Kawaler Orderu Orła Białego urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy.

Krzysztof Penderecki zmarł w swoim domu w Krakowie. Z całego świata pojawiałą się kondolencje.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął na prywatnych lekcjach gry na fortepianie, z których szybko zrezygnował. Uczucie Pendereckiego do muzyki pojawiło się w momencie, w którym zobaczył skrzypce swojego ojca. W gimnazjum założył zespół i animował życie muzyczne Dębicy, na studia wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę kompozycji. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Ukończył je w 1958 roku i został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki był wykładowcą w Volkwang Hochschule für Musik w Essen (Niemcy). W roku 1968 otrzymał stypendium w Niemczech w ramach wymiany studentów (DADD). W 1972 roku został mianowany rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej.Penderecki szybko zyskał międzynarodową sławę. Jego utwory znalazły się w takich filmach jak “Egzorcysta” Williama Friedkina, “Lśnienie” Stanleya Kubricka, “Dzikość serca” Davida Lyncha, “Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, “Katyń” Andrzeja Wajdy oraz “Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.
W 2005 roku profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. W 2008 roku Krzysztof Penderecki odebrał nagrodę filmową „Orły 2008” za muzykę do filmu Katyń Andrzeja Wajdy.