Strona główna WIADOMOŚCI KAS udaremniła przemyt 8,5 tys. chronionych pijawek

KAS udaremniła przemyt 8,5 tys. chronionych pijawek

0
Reklama
  • Przemyt 8,5 tys. żywych pijawek lekarskich udaremnili funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na przejściu granicznym w  Budomierzu.
  • Zwierzęta należą do gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską (CITES).

Funkcjonariusze natrafili na pijawki w trakcie kontroli autokaru, wjeżdżającego do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Budomierzu. Zwierzęta ukryte były w płóciennych workach owiniętych mokrą gazetą. Te z kolei umieszczono w kartonach w luku bagażowym autokaru.

8,5 tys. wykrytych pijawek o wadze 12 kg należy do gatunku Hirudo verbana, chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. W całej UE pozyskiwanie ich z naturalnych środowisk jest zakazane.

Reklama

Podejrzany o przemyt kierowca autokaru, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. 24-letni mężczyzna wpłacił 2 tys. na poczet grożącej mu kary. Dalsze postępowanie  prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Poza naruszeniem przepisów związanych z przewozem pijawek przez granicę, KAS zwraca uwagę także na aspekt zdrowia i  bezpieczeństwa. Wykorzystywane w zakładach hirudoterapii pijawki powinny pochodzić wyłącznie ze specjalistycznych hodowli. Używanie w leczeniu pijawek pochodzących z przemytu, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, naraża ludzi na wiele chorób i powikłań.

Przewóz przez granicę okazów CITES

KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. 

Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS w 2022 r.

Od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. szt. okazów objętych ochroną. Wśród żywych zwierząt były m.in. chronione ptaki czy żółw stepowy. Udaremniono także wprowadzenie do nielegalnego obrotu muszli skrzydelnika olbrzymiego, spreparowanej głowy aligatora missisipskiego a także blisko 3 tys. sztuk suplementów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierających w swych składzie wyciąg z chronionych zwierząt.

Reklama
Poprzedni artykułPomogli bezdomnemu mężczyźnie
Następny artykułChcieli zorganizować urodziny, ukradli ze sklepu alkohol i przekąski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!