Strona główna HISTORIA Grzegorz Braun w Rzeszowie. Projekcja nowego filmu

Grzegorz Braun w Rzeszowie. Projekcja nowego filmu

0
Reklama

Dziś w Rzeszowie odbędzie się premiera nowego filmu dokumentalnego, autorstwa znanego w świecie kultury, Grzegorza Brauna.


„Luter i rewolucja protestancka” to najnowszy film Grzegorza Brauna- scenarzysty, reżysera i publicysty. Największą sławę przyniósł mu start w wyborach prezydenckich w  2015 r.
Jego nowe dzieło pokazuje Marcina Lutra, prekursora reformacji i pierwszego protestanta.  Na stronie promującej film czytamy:

 Film powstaje w związku z 500 rocznicą reformacji. Długość trwania to ok 80 min. Nagrywany w 9 krajach (Austria, Czechy, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy), ponad 30 rozmówców, profesjonalna animacja komputerowa. Przede wszystkim zaś przemilczane fakty i historie wykreślone z podręczników. Opowieść o wydarzeniach sprzed stuleci zmierzać będzie do wskazania współczesnych, trwających po dziś dzień skutków rewolucji protestanckiej – echa wydarzeń sprzed pół tysiąca lat, dewastujące skutki „fali uderzeniowej” protestantyzmu wskażemy w horrorach i absurdach XX/XXI stulecia.
W dramaturgii filmu sama biografia Lutra – ze szczególnym uwzględnieniem faktów nieznanych szerzej także współczesnym wyznawcom rozmaitych sekt protestanckich – posłuży jako wątek ramowy. Odnotowana zostanie najbliższa genealogia protestantyzmu – prekursorskie względem Lutra rewolucje socjalne (Wiklef, Hus et consortes), w których herezje wykorzystano jako nośną ideologię służącą dywersji politycznej, prowadzącej do istotnych „przekształceń własnościowych”. Przedstawione zostaną kolejne akty tragedii dziejowej, której momentem inicjującym stało się wystąpienie Lutra. Poza zarysem wydarzeń w krajach niemieckich, widz pozna również fakty i postaci związane z rewolucją protestancką w innych krajach – tak spopularyzowane jak skutki wiarołomstwa króla Henryka VIII, ale i tak mało znane, jak ostatnia walka szwedzkiego drwala Nilsa Dacke, „żołnierza wyklętego” kontrrewolucji XVI w.

Braun zorganizował bezpłatne projekcje filmu w wielu miastach w Polsce. Do Rzeszowa zawita już dziś, 14 listopada. Film wyświetlony zostanie w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym  (WSD) o godz. 18:00. Aby obejrzeć film, należy bezpłatnie zarejestrować się na stronie z pokazami i pobrać wejściówkę.
Zapowiedź filmu:

 
źr.: Braun Movies 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułUwaga! Nadciągają intensywne opady śniegu!
Następny artykułWiktoria ofiara nożownika ze Stalowej Woli potrzebuje pomocy