Strona główna BIESZCZADY Bieszczadzkie lasy bukowe na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Bieszczadzkie lasy bukowe na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

0
Bieszczady góry co warto zwiedzić
Reklama

Bukowe lasy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Taką informację podały służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa. Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.

Obszary, które zostały wpisane na listę UNESCO są położone na zboczach Połoniny Wetlińskiej, Smereka, w dolinie Terebowca, dolinie Górnej Solinki i Włosatki. Ich powierzchnia to około 3300 hektarów. Tym samym  bieszczadzkie kompleksy leśne weszły jednocześnie w skład obiektu pod nazwą „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”, który tworzą 94 podobne obszary w 18 krajach. Wraz z lasami bukowymi z Bieszczad zaliczają się do niego podobne lasy Bośni i Harcegowiny, Czech, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

Reklama

Wcześniej w jego skład wchodziły dobrze zachowane lasy bukowe Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.

Zdaniem przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych.

Źródło: Twitter / UNESCO

Reklama
Poprzedni artykułW aptece już nie tylko leki. Jak jest na Podkarpaciu?
Następny artykułNie żyje Bogdan Dziuba, utytułowany lekkoatleta ze Stalowej Woli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!