Strona główna BIESZCZADY Bieszczadzkie lasy bukowe na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Bieszczadzkie lasy bukowe na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

0
Bieszczady góry co warto zwiedzić

Bukowe lasy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Taką informację podały służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa. Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.

Obszary, które zostały wpisane na listę UNESCO są położone na zboczach Połoniny Wetlińskiej, Smereka, w dolinie Terebowca, dolinie Górnej Solinki i Włosatki. Ich powierzchnia to około 3300 hektarów. Tym samym  bieszczadzkie kompleksy leśne weszły jednocześnie w skład obiektu pod nazwą „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”, który tworzą 94 podobne obszary w 18 krajach. Wraz z lasami bukowymi z Bieszczad zaliczają się do niego podobne lasy Bośni i Harcegowiny, Czech, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

Wcześniej w jego skład wchodziły dobrze zachowane lasy bukowe Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.

Zdaniem przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych.

Źródło: Twitter / UNESCO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here