Strona główna HISTORIA 75. rocznica powstania NSZ- uroczystości w Leżajsku

75. rocznica powstania NSZ- uroczystości w Leżajsku

0
Reklama

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych organizuje podkarpackie uroczystości związane z 75. rocznicą powstania NSZ.


20 września minęło 75 lat od powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli także po wojnie o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim.
ZŻ NSZ w Rzeszowie organizuje z okazji 75. lecia uroczystość na Podkarpaciu, by także tu oddać należną cześć żołnierzom podziemia niepodległościowego. Klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku nie jest przypadkowy- to tu w czasie wojny mieścił się tam punkt kontaktowy Narodowej Organizacji Wojskowej, konspiracyjnej organizacji wojskowej Stronnictwa Narodowego, poglądowo i ideowo bardzo bliskiej NSZ-owi. Na Podkarpaciu wciąż żyją weterani walczący i w oddziałach NSZ, i NOW. 29 października wspólnie spotkają się, by oddać cześć żołnierzom walczącym w narodowej konspiraji.
Program uroczystości:
11:00 Msza św. w intencji Podziemia Narodowego walczącego na Rzeszowszczyźnie pod przewodnictwem J.E. Ks. Abp. Seniora Archidiecezji Przemyskiej Józefa Michalika
12:15 Przerwa obiadowa
14:00 Wystąpienia gości (mury klasztoru):
-Karol Wołek , prezes ZŻ NSZ „Działalność Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych”
-dr hab. Krzysztof Kaczmarski IPN, autor książki „Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie”
15:30 Spotkanie z weteranami, poczęstunek
Nasz portal objął wydarzenie swoim patronatem.
źr.: Narodowe Siły Zbrojne Rzeszów 

Reklama
Poprzedni artykułMON wyda 2 mld zł na cyberarmię
Następny artykułOd 2018 koniec z "czasem zimowym"?