Strona główna HISTORIA 1 sierpnia: Zapal znicz Powstańcom w swoim mieście

1 sierpnia: Zapal znicz Powstańcom w swoim mieście

0
Reklama

Już niebawem 1 sierpnia minie 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które mimo krwawych skutków miało przynieść Polakom wolność, a walczący w obronie stolicy ludzie stali się bohaterami narodowymi. Z tej racji w wielu miastach regionu młodzi ludzie organizują akcję mającą na celu upamiętnienie bohaterów.


Przelej krew za Powstańca i Zapal znicz Powstańcom – wydarzenia o takiej nazwie organizowane z okazji 1 sierpnia w podkarpackich miastach mają na celu upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego.
W tym roku mija 74 lata od wybuchu zrywu w stolicy przeciwko okupantowi w czasie II wojny światowej. Młodzież Wszechpolska będąca inicjatorem akcji zachęca, by w godzinie „W” czyli o 17:00 spotkać się w kilku miejscach i wspólnie ułożyć z zapalonych białych i czerwonych zniczy symbol Polski Walczącej, tak mocno związany z Powstaniem.

Zapal znicz Powstańcom

Akcja Zapal znicz Powstańcom odbędzie się w Dębicy, Rzeszowie, Przemyślu, Łańcucie, Stalowej Woli i Leżajsku. 1 sierpnia w tych miastach mieszkańcy spotkają się, by wspólnie złożyć hołd walczącym o wolność, a także ułożyć z zapalonych białych i czerwonych zniczy symbol Polski Walczącej.
W Dębicy akcja odbędzie się o 17:00 na Cmentarzu Wojskowym.
W Rzeszowie o 17:00 pod pomnikiem AK.
W Przemyślu o 16:45 pod Pomnikiem Orląt Przemyskich.
W Łańcucie w godzinie „W” tradycyjnie na Plantach.
W Leżajsku o 17:00 na Rynku.
W Stalowej Woli o 17:00 na Placu Piłsudskiego.

Reklama

Przelej krew za Powstańca

Dodatkowo w Przemyślu, Dębicy i Rzeszowie będzie możliwość honorowego oddania krwi w RCKiK w ramach akcji „Przelej krew za Powstańca”. Wszechpolacy informują, że każdy kto odda krew w dniach 26-1 sierpnia w swoich punktach krwiodawstwa otrzyma pamiątkową naklejkę z Misiem Wojtkiem, kapralem walczącym w czasie wojny. Po honorowym oddaniu krwi, będzie można przekazać otrzymane czekolady dla maluchów z Domu Dziecka w Rzeszowie, Przemyślu oraz Dębicy.


 

Reklama