Strona główna WIADOMOŚCI Wzmożone kontrole towarów z Ukrainy

Wzmożone kontrole towarów z Ukrainy

0
Reklama

W związku z blokadą niektórych przejść granicznych na ścianie wschodniej i niemożliwością prowadzenia przez granicznych lekarzy weterynarii kontroli weterynaryjnych towarów, w tym pasz pochodzących z Ukrainy, obowiązki dokonywania takich kontroli przejmują, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powiatowi lekarze weterynarii.

Jak informuje Mirosław Welz, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, towary z Ukrainy w tym pasze przewożone są przez terytorium Republiki Słowacji. Organy weterynaryjne po otrzymaniu zgłoszenia od służby celnej o każdym przypadku wjazdu w polski obszar celny pasz pochodzących z Ukrainy z terenu Słowacji podejmują czynności urzędowe. Graniczne służby weterynaryjne Słowacji nie prowadzą kontroli materiałów paszowych.

Reklama

Zanotowano do tej pory zgłoszenie dokonane przez Służby Celne w Chyżnem  do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie 8 lutego 2024 r. o oleju słonecznikowym do celów technicznych. Sprawa dotyczyła podmiotu paszowego – importera, który ze względu na siedzibę jest nadzorowany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie. Organ ten na podstawie kontroli dokumentacji wystawił zaświadczenie z 9 lutego 2024 r., że przewożony towar nie podlega kontroli weterynaryjnej.

Aktualnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie prowadzi kontrolę weterynaryjną we współpracy ze służbą celną dwóch przesyłek materiału paszowego (młóto browarniane) pochodzące z Ukrainy, która wjechała z terenu Słowacji do Rzeszowa. Powiatowy Lekarz Weterynarii pobrał próbki do badań laboratoryjnych. Przesyłki po dopuszczeniu do obrotu na terenie UE mają zostać wysłane do dwóch odbiorców na terenie RP. Importerem towaru jest firma, która ma siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego i jest pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!