Strona główna RZESZÓW Rzeszów świętował jubileusz 670-lecia istnienia

Rzeszów świętował jubileusz 670-lecia istnienia

0
Reklama

Rzeszów obchodzi jubileusz 670-lecia. W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego odbyła się uroczysta gala, która była okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowych działań, ale też do podziękowania osobom, które swoją działalnością wspierają rozwój miasta.

To wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na wspaniałą historię, która przez wiele lat układała się w niepowtarzalny sposób tworząc miejsce, które dzisiaj nazywamy dumnie naszym miastem. Dzisiaj to my jesteśmy strażnikami dziedzictwa i architektami przyszłości. Wspólnie – jako zjednoczone i zaangażowane społeczeństwo – możemy kształtować nasze miasto, jednocześnie budując lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń  – powiedziała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Podczas jubileuszu został nadany zaszczytny tytuł „Zasłużony dla miasta Rzeszowa”, który otrzymał prof. n. med. Andrzej Urbanik – współtwórca rzeszowskiej radiologii. To szczególne wyróżnienie jest formą uhonorowania przez miasto osób, którzy swoimi talentami, pracą zawodową lub działalnością społeczną, wnieśli znaczący wkład w rozwój Rzeszowa w różnych dziedzinach.

Reklama

Całość uświetniła część artystyczna z udziałem znanych i cenionych polskich wokalistów pod kierownictwem muzycznym rzeszowianina, kompozytora, aranżera i pedagoga Krzysztofa Mroziaka. Zgromadzeni usłyszeli znane utwory wybitnych artystów związanych z Rzeszowem, m.in. Tadeusza Nalepy, Miry Kubasińskiej, Stana Borysa czy Wojciecha Kilara.

***

19 stycznia 1354 roku król Kazimierz Wielki podarował nasze miasto dyplomacie i rycerzowi, swojemu bliskiemu współpracownikowi Janowi Pakosławicowi, który przyjął nazwisko Rzeszowski. Od tego czasu zaczęła się historia Rzeszowa, która trwa do dziś.

Reklama
Poprzedni artykułMuzeum Ziemi Leżajskiej zachęca do zwiedzania rodziny z dziećmi [foto]
Następny artykułZmarł ks. Władysław Mazepa, wieloletni proboszcz w Borku Starym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!