Strona główna ZDROWIE Rzeszów: Na Politechnice Rzeszowskiej wydrukowano żuchwę w 3D

Rzeszów: Na Politechnice Rzeszowskiej wydrukowano żuchwę w 3D

0
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej powstał model żuchwy wykonany techniką druku 3D. Jego zastosowanie znacznie skraca czas chirurgicznego zabiegu wszczepienia implantu i minimalizuje wystąpienie komplikacji śródoperacyjnych.

Twórcą wydrukowanego modelu żuchwy jest dr inż. Paweł Turek z Politechniki Rzeszowskiej.  O swoim dziele mówi, że zostaje uszyty na miarę, dzięki czemu chirurg może dopasować wszczepiany implant do konkretnego pacjenta jeszcze przed zabiegiem. 

Podczas badań Dr Turek konsultował się ze specjalistami z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Rzeszowie, modyfikował i udoskonalał opracowane rozwiązania, dobierał odpowiednie parametry, aż do osiągnięcia gotowego modelu medycznego żuchwy.

Reklama

Na podstawie analizy udało się opracować procedurę, dzięki której możliwe jest komputerowe odtworzenie geometrii żuchwy sprzed wystąpienia uszkodzenia, oraz ocenić stopień uszkodzenia żuchwy. Oznacza to, że wydrukowany model jest niemal identyczny z „oryginalną” anatomiczną żuchwą konkretnego pacjenta. Model służyć może również do obrazowania pacjentowi specyfiki zabiegu. 

Proces badawczy dr. Turka został dofinansowany w ramach działalności Inkubatora Innowacyjności „Metodyka projektowania i wytwarzania modeli medycznych twarzoczaszki o wysokiej dokładności”. Naukowiec z Rzeszowa zamierza w niedługim czasie opatentować opracowany przez siebie model żuchwy.

źr. rynekzdrowia, pap

Reklama
Poprzedni artykułPisarowce, Sanok: Karambol na drodze krajowej nr 28
Następny artykułTrwa modernizacja linii kolejowej Stalowa Wola – Lublin. Pociągi pojadą szybciej