Strona główna WIADOMOŚCI Polscy i amerykańscy żołnierze doskonali umiejętności wzywania ognia artylerii

Polscy i amerykańscy żołnierze doskonali umiejętności wzywania ognia artylerii

0
Reklama

– Zakładają punkty obserwacyjne, a następnie wykrywają i rozpoznają zagrożenie. Prawidłowe działania zgodnie z procedurami ognia połączonego w tym meldunkiem „Call For Fire” pozwoliły na realizację zadań rozpoznania artyleryjskiego i wzywania ognia w terenie leśnym i zurbanizowanym.

Takie sformatowanie ćwiczenia daje możliwość stworzenia alternatywnej rzeczywistości zbliżonej do realiów współczesnego konfliktu zbrojnego. Szkolenie Obserwatorów Ognia Artylerii jest możliwe dzięki realizacji różnych scenariuszy działania – powiedział uczestnik szkolenia z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.

Reklama

W minionych dniach 15-17 stycznia 2024 roku w Rzeszowie oraz w okolicach, żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wspólnie z żołnierzami USA z 101 Dywizji Powietrznodesantowej doskonali umiejętności wzywania ognia artylerii poprzez wykorzystanie meldunku „Call For Fire”(CFF). Jednym z zadań podczas ćwiczeń żołnierzy było wykrycie i rozpoznanie grupy pozoracji, a następnie wezwanie ognia artylerii poprzez nadanie meldunku „Call for Fire”.

CFF to procedura wezwania i kierowania ogniem artylerii z pola walki. Niezbędne informacje określa obserwator. Wezwanie odbiera Fire Direction Center – FDC (punkt kierowania ogniem dywizjonu), który podejmuje decyzję odnośnie ostrzału artyleryjskiego wskazanego celu przez obserwatorów.

W ramach realizacji zadań zajęcie dogodnego punktu obserwacyjnego na dachu galerii handlowej oraz w lesie wpłynęły na realizm szkolenia. Umiejętność rażenia celów na odległościach kilkudziesięciu kilometrów przy pomocy sensora jakimi mogą być żołnierze WOT doskonale wpisuje się w taktykę działania naszej formacji – podkreśla żołnierz z Podkarpackiej Trójki.

Połączenie wysiłków ćwiczących terytorialsów z 3PBOT, podhalańczyków i amerykańskich żołnierzy 2nd Armored Brigade Combat Team, 1st Armored Division w aktywną realizację zadań w ramach ćwiczenia wpłynie na doskonalenie taktyki i techniki oraz procedur, jak również na interoperacyjność, która jest kluczowa w dobie konfliktów wielodomenowych.

***

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej jest jedną największych brygad WOT w kraju. W jej szeregach służy ponad 3 tys. żołnierzy. Kolejne szkolenia dla ochotników ruszają już 27 stycznia w ramach projektu „Ferie z WOT”. Wówczas rozpocznie się szkolenie podstawowe trwające 16 dni oraz 8 dniowe szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy.

Reklama
Poprzedni artykułZmarł ks. Władysław Mazepa, wieloletni proboszcz w Borku Starym
Następny artykułPożegnano księcia Andrzeja Lubomirskiego [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!